Yunanistan’da gençlik sokaklarda..!

Yunanistan hükümetinin, gençliği baskı altına alabilmek için polisin üniversitelere girmesinin önünü açan ve eğitimin ticari boyutunu büyüten eğitimde reform paketini meclisten geçirmesine karşı gençliğin öfkesi dinmiyor. Eylemlere yönelik kara propagandaya, polis saldırılarına ve gözaltılara rağmen eylemler kitlesellik kazanmaya devam ediyor.

Selanik Aristoteles Üniversitesi’ne dün sabah gelen yüzlerce polis okulu abluka altına aldı. İçlerinde “anti-terör timlerinin” de bulunduğu polis güçleri, 33 gündür öğrencilerin işgali altındaki rektörlük binasının boşaltılmasını istedi. Öğrenciler işgalin kaldırılmayacağını ve direnişlerin devam edeceğini belirtmesinin ardından polis tarafından rektörlük binasına baskın düzenlendi. Yapılan baskında çok sayıda öğrenci darp edilirken, 33 öğrenci gözaltına alındı.

Ege’nin öte yakasında üniversiteler ayakta: Yunanistan’da kampüse polis yerleştirme planına tepki büyüyor

Öğrencilere yönelik saldırının duyulmasının ardından binlerce öğrenci üniversitenin önünde toplanarak polisin hemen çıkmasını ve polisin üniversitelere girmesini kabul etmeyeceklerini belirtti. Üniversite önünde toplanan öğrenciler şehrin merkezi meydanlarından biri olan Kamara meydanına yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca “Polis terörü de sökmeyecek”, “Ey halk baş eğme, tek yol mücadele ve direniştir”, “Baskı ve terör işte hükümet” sloganları atıldı. Yürüyüş esnasında ara ara polislerle çatışmalar çıktı ve öğrenciler şehrin ana caddelerinden olan Egnatia Odos üzerinde barikatlar kurup, ateşler yaktı. Polisin çok sayıda gaz bombasına ve saldırılarına rağmen tekrar bir araya gelen öğrenciler Kamara Meydanı’na ulaşmayı başardı.

Kamara Meydanı’nda yapılan açıklamada reform paketine karşı eylemlerin devam edeceği belirtildi ve gözaltıların serbest bırakılması istendi. Yapılan eyleme üniversite hocaları ve çalışanları da yoğun bir katılım gösterirken, Syriza ve Yunanistan Komünist Partisi yaptıkları açıklamalarda polisin üniversitelere yönelik saldırıları kınandı ve hükümetin polis şiddetini hemen durdurması istendi.

Larisa, Volo, Ksanti şehirleri ve Girit Adası’nda, akşam saatlerinde, polis saldırısını protesto eden ve Selanik Aristoteles Üniversitesi ile dayanışmayı dile getiren eylemler düzenlendi. Yoğun polis ablukasının olmasına rağmen eylemlerin kitlesel geçtiği bildiriliyor.

Son iki günden beridir hükümet ve hükümete yakın basın kuruluşları yoğun bir biçimde eylemler karşıtı “kara propaganda” başlatmış bulunuyor. Daha önce eylemlerin “marjinal gruplarca” yapıldığını iddia eden hükümet eylemlerin kitleselliği karşısında bu defa da eylemlerin Syriza ve Yunanistan Komünist Partisi’nin destek vermesi ve “marjinal grupların” korunması nedeniyle yapıldıklarını söylüyor.