Yüksekova’da Polis Ateşiyle Katledilenlerin Cenazesinde Acı ve Öfke..!

Hakkari’nin (Colemêrg) Yüksekova (Gever) ilçesinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu katledilen 4 yurttaşın cenazesi binlerin katılımıyla defnedildi. İlçe Devlet Hastanesi’ndeki otopsi işlemlerinin ardından aileler tarafından alınan Aydın Tümen, Serhat Buldan ve Nejdet İşyözü’nün cenazesi Esentepe Mahallesi’nde bulunan “Bajêrgeh Şehitliği”inde, Rahmi Sefalı’nın cenazesi ise kentin yaklaşık 25 kilometre uzaklığında bulunan Şahê köyünde toprağa verildi. Sabahın erken saatlerinde hastane morgu önüne akın eden katledilenlerin yakınları, uzun bir süre ağıt yaktıktan sonra cenazeleri defnedilmek üzere yola çıkardı.

Binler uğurladı

Yüzlerce araçtan oluşan konvoy ile “Bajêrgeh Şehitliği”ne getirilen Tümen, Buldan ve İşyözü’nün cenazelerinin bulunduğu tabutlar mezarlık girişinde omuzlara alınarak taşındı. Cenaze törenine çevre köylerden binlerce yurttaşın yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, HDP Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Nihat Akdoğan ve Abdullah Zeydan, HDP Wan Milletvekili Adem Geverî, HDP ve DBP’li yöneticilerin yanı sıra Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. Tören esnasında birçok sokak başı zırhlı araçlar ile kapatılırken, Drone hareketliliği gözlemlendi.

‘Şehîd namirin’ sloganıyla defnedildiler

Kadınların siyaha büründüğü cenaze töreninde katledilenlerin yakınları ağıtlar yakarken, yüzlerce yurttaş ise gözyaşlarını tutamadı. Kılınan cenaze namazının ardından katledilen 3 yurttaşın cenazesi yan yana defnedildi. Ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına “Çerxa Şoreşê Marşı” eşliğinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Sık sık “Şehîd namirin” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı törende, yakınlarını kaybedenler baygınlık geçirdi.

Öte yandan, defnedilmek üzere Şahê köyüne doğru yola çıkarılan Rahmi Sefalı’nın cenazesi ise köy girişinde yüzlerce yurttaş tarafından “Şehîd namirin” sloganıyla karşılandı. Yurttaşların omuzlarında köy mezarlığına kadar taşınan Sefalı’nın cenazesi daha sonra gözyaşları arasından toprağa verildi.

‘AKP’den hesabı sorulacak’

Katledilen 3 yurttaşın cenaze töreninde konuşan HDP Colemêrg Milletvekili Selma Irmak, katledilenlerin düğünlerinin yerine mezarlıklarına geldiklerini dile getirdi. 4 masum insanın karanlık güçler tarafından katledildiğini aktaran Irmak, “O tetiği çekenlerin ve olayın sorumlusu olan AKP hükümetinden hesabı sorulacaktır. Bölgedeki bütün katiller AKP’den cesaret alıyor” diye konuştu.

Buldan: Zulme karşı Gever halkı boyun eğmedi

Daha sonra konuşan HDP’li vekil Pervin Buldan ise, yaşanan durumdan kaynaklı öfkelerinin büyük olduğunu belirtti. Buldan, “Onlar Allah’ın karşısında sorulan sorulara cevap verirken bir de şunu söylesinler: ‘Biz bazen tek tek bazen de toplu geliyoruz ama çok erken çocuk yaşta geliyoruz.’ Kürdistan’daki katliamları anlatsınlar. Belki Allah bu katliamı yapanlara ve katliamcılara dersini verir” ifadelerini kullandı. Bu katliamların hesabının sorulacağını sözlerine ekleyen Buldan, “Bütün bu zulme karşı Gever halkı yıllardır korkmadan baş eğmeden direniyor” dedi.

‘Kaymakam derhal görevden alınmalı’

Sefalı’nın cenaze töreninde konuşan HDP’li vekil Zeydan ise, Gever’deki özyönetim direnişi sırasında kenti yakıp yıkarak harabeye çeviren ve ardından “FETÖ soruşturması”nda tutuklanan komutanlara da değinerek, “Bu katliamın sorumluları bu komutanlar ve Yüksekova Kaymakamı’dır. Kaymakam derhal görevden alınmalıdır” dedi.

Son olarak konuşan 16 yaşındaki Serhat Buldan’ın babası Hasan Buldan ise, “Serhat küçüktü, ne yazık ki bir kahvenin önünde otururken vuruldu. Bizi en çok bu kahrediyor. Serhat bütün Kürdistan halkının şehididir” dedi.

Cenaze töreninin ardından kitle Yeni Mahalle’de kurulan taziye çadırına geçti.