Yenilenen İstanbul seçiminde büyük hezimet yaşayan Cumhur İttifakı’na Öcalanın HDP ve Kürt Seçmene “Seçimlerde Tarafsız Kalın” Açıklaması da Çare Olmadı ..!

17.yıldır tek başına her seçimi kazanan ve devlet olanaklarını ulüfe olarak dağıtarak iktidarını sürdüren Erdoğan’ın saray rejimi tüm tehdit ve kirli propagandaya ve son günde Öcalan’ın tarafsız kalın çağrısını devreye sokmasına rağmen İstanbul seçimlerini büyük oy farkıyla kaybetti.

AKP-MHP faşist ittifakının beka söylemi boşa düştüğü gibi Öcalan’ın HDP ve Kürt seçmenine yönelik “seçimlerde tarafsız kalın “mektubunun apar topar devreye sokulması, Cumhur ittifakına destek yerine yenilgisinin daha da büyük olmasına neden oldu.

Öcalanın açıklanan mektubu HDP ve Kürt seçmeninde her hangi bir karşılık bulmadığı gibi, aksine faşist milliyetçi kesimde tepki çekti ve özellikle MHP ve AKP’nin milliyetçe kesiminin bir bölümde sandığa gitmezken , bir bölümün ise tepki oyu olarak İmamoğluna oy verdiği görüldü.

AKP’ye göre, 31 Mart’tan farklı bir strateji yürüten Binali Yıldırım oy farkını kapatıyor

Küskün seçmen ile Kürt seçmeni bir kesimini yedekleyerek seçimi kazanma planları yapan AKP, Ekrem İmamoğlu’nun Binali Yıldırım’a 800 bin dolayında fark atarak seçimi kazanması karşısında adeta şok yaşıyor. Seçimimde Cumhur ittifakının ağır yenilgi almasında , 31 Mart seçiminin iptal edilmesinin İmamoğlu’nun mağduriyet algısı yarattığı ve yalnızca büyükşehir seçiminin iptal edilmesinin halk nezdinde inandırıcı bulunmadığı, 31 Mart öncesi “beka” denirken 23 Haziran’a 2 gün kala “Öcalanın “tarafsızlık” çağrısı yapan mektubun yayınlanması seçimde hezimetin temel nedenlerinden olmuş yorumları yapılıyor. Yine İttifakın MHP kanadında ise Öcalan’ın mektubunun da “sadece milliyetçi seçmeni değil milliyetçi muhafazakâr Kürt kökenli seçmenin de tepkisini çektiği” değerlendirmesi yapılıyor.

Tekrarlanan İstanbul seçiminde ortaya çıkan sonuç, Cumhur İttifakı’nda tam bir şok etkisi yarattı. Seçim sonuçlarının gelmeye başlamasıyla birlikte Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkının çok fazla olması her iki partinin genel merkezlerinde de büyük sessizlik yarattı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sonuçlarını parti genel merkezinde takip ederken, genel merkezde 31 Mart’taki seçim hazırlıkları da yapılmadı.

AKP’de seçimden kısa bir süre öncesine kadar Yıldırım’ın kazanabileceği yönünde güçlü bir beklenti yoktu, ancak farkın bu kadar olması da beklenmiyordu. Parti yöneticileri, seçimden önce YSK’nin seçimi iptal ettiği 6 Mayıs’ta İmamoğlu ile Yıldırım arasında oluşan farkın geçen zaman içinde azaldığı, Yıldırım’ın yükselişe geçtiği, ancak bunun yetip yetmeyeceğinin özellikle AKP’li küskün seçmenin kazanılması ve Kürt kökenli seçmenin tavrına bağlı olduğu dile getiriliyordu. i Öcalan’ın tarafsızlık çağrısıyla 31 Mart’ta İmamoğlu’na oy veren Kürt kökenli seçmenin sandığa gitmeyeceği, bunun da Yıldırım’a avantaj kazandıracağı beklentisi tam tersi bir etkiyle sonuçlandı. Bazı AKP yöneticileri, “Yalnızca bu olay bile Yıldırım’ın en az 2-3 puan oy kaybetmesine neden oldu” değerlendirmesini yapıyor. Parti içinde yapılan özeleştirilerde en baştan İstanbul seçiminin iptal edilmesinin büyük bir hata olduğu, seçmenin buna tepki verdiği, İmamoğlu’nun hakkının yendiği algısının kırılamadığı, YSK’nin neden sadece büyükşehir seçimini iptal ettiğinin anlatılamadığı, 31 Mart’tan önce “beka” denilirken 23 Haziran öncesinde Öcalan mektubunun yayınlanması partinin tutarsız olduğu algısının güçlendirildiği, bunun da 13 binlik farkın 800 binlere çıkmasıyla sonuçlandığı dile getiriliyor.

MHP’de sandıkların açılmaya başladığı ilk andan itibaren farkın büyük olması sonucu yüzler asılırken, “Binali Yıldırım’ın Kürt kökenli seçmenlere yönelik ‘Kürdistan” ve ‘“Pe ke ke” söyleminin “Milliyetçi seçmeni rahatsız ettiği” görüşü dile getirildi. Seçimlere iki gün kala Abdullah Öcalan’ın mektubunun da “sadece Milliyetçi seçmeni değil, milliyetçi muhafazakâr Kürt kökenli seçmenin de tepkisini çektiği” yorumları yapıldı.