Xiaomi Salcomp işçileri: Haklarımızı alıp, içeri girene kadar bir yere gitmeyeceğiz..!

Xiaomi Salcomp’ta daralma gerekçesiyle işten atılan işçiler, “Dışarda eylem yapan kişiler bizim işçilerimiz mi bilmiyorum” diyen Xiaomi patronunu protesto etti.

Yaka kartlarını gösteren işçiler, “Biz bu şirketin işçileriyiz, buradayız haklarımızı alıp, içeri girene kadar bir yere gitmeyeceğiz” dedi.

Yapılan eylemlere örgütlü oldukları Türk Metal Sendikasının destek vermemesine tepki gösteren işçiler sık sık, “İşçiler burada sendika nerede” sloganı attı.

Yakın dönemde işçilerin sendikalaşma mücadelesi verdiği Çin sermayeli Xiaomi ve iş ortağı Salcomp’un İstanbul Avcılar’da kurulu bulunan fabrikasında 110 işçi, 19 Mart’ta daralma gerekçesiyle işten atılmıştı.

Atılan işçiler vardiya değişimi sırasında arkadaşlarına seslenerek, “Mücadelemiz aynı zamanda sizler işten atılmayın” demişti. Fabrika önünde yapılan açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve DERİTEKS de destek verdi.

İşçilere seslenen Züleyha Gülüm, “Biz bu oyunları çok gördük, sadece bu işyerinde değil birçok işyerinde işçi ne zaman hakkını arasa kölelik koşullarında çalışmak istemiyorum dese örgütlenme hakkını kullansa arkasından bir küçülme yalanı gelir. Ekonomi darlaştı ben küçülüyorum der işçileri işten atar biz bunların koca bir yalan olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu ülkede adalet varsa bu kadar haksızlık yapılırken, adalet bakanlığı çalışma bakanlığı nerede?” diye konuştu.