Urfa’da 20 ayda bin 292 çocuk cinsel istismara maruz kaldı..!

Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, kentte geçtiğimiz yıldan bu yana yaşanan çocuk istismarı, cinsel taciz, cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarından yargılanan faillerin verilerini açıkladı. Baronun hizmet binasında düzenlenen toplantıya, Urfa Baro Başkanı Avukat Abdullah Öncel ve komisyon başkanı Avukat Esra Yurum Aktaş’ın yanı sıra çok sayıda avukat katıldı.

Bin 292 çocuk istismara uğradı

Aktaş, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çocuk ihmali ve istismarının 18 yaşın altındaki çocukların sağlığını, sağ kalımını, gelişimini veya ilişkilerdeki güven duygusunu olumsuz yönde etkileyen kötü davranışlar olduğunu söyledi. Aktaş, şiddete uğrayan, öldürülen, ihmal edilen, ticari ve cinsel sömürünün nesnesi olan alkol ve madde kullanan çocukların sayısının giderek arttığını, bu utanç verici tablo için aktif ve ivedi çözümler bulmak yerine sadece izlemekle yetinildiğini vurguladı.

Urfa Barosu CMK Uygulama Merkezi’nin kayıtlarına göre yapılan avukat görevlendirmelerinin büyük çoğunluğunun özellikle çocuğa karşı cinsel istismar vakaları olarak göründüğünü aktaran Aktaş, şöyle devam etti: “Baromuz 1 Ocak 2018 ile 21 Ağustos 2019 tarihleri arasında 418 cinsel istismar mağduru çocuğa müdafi ataması yapmıştır. Toplamda ise cinsel istismara maruz kalan bin 292 çocuk kayıt altına alınmıştır. Yapılan müdafi atamalarına göre ise, sanıklara yapılan 205 atamanın 18-25 yaş aralığında; 259’unun ise 25-60 yaş aralığında bulunan sanıklar oluşturmuş. Toplamda 702 cinsel istismar sanığı kayıt altına alınmıştır.”

Erken yaşta evlilik

Ülkede ve özellikle bölgede yaşanan ve engellenmesi için çok boyutlu çalışmaya ihtiyaç duyulan bir diğer konunun erken yaşta evlilikler olduğunu paylaşan Aktaş, erken yaşta evliliğin kadınların sırtlarına istenmeyen gebelikler, doğumda ve doğum sonrasında pek çok sağlık problemi, eğitimsizlik ve işsizlik yüklediğini söyledi. Erken yaşta evliliğin bir insan hakları ihlali ve halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen Aktaş, “Kız ve erkek çocuklarına karşı cinsel şiddetin gerçek boyutları, ancak buzdağının görünen yüzü kadar bilinmektedir. Yaşanan çocuk istismar ve ihmallerinin tekrar yaşanmaması için, yaşanan ihmal ve istismar vakalarının idari ve adli organlar nezdinde titizlikle takibi gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, STK’ler ve belediyeler ortak işbirliği yaparak aileleri bu konuda bilinçlendirmelidir. Urfa Barosu ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak tüm çocuk istismar davalarının titizlikle takipçisi olduğumuzu, bu olayların son bulana dek mücadele edeceğimizi belirtiriz” diye konuştu.