Üniversiteliler Erdoğanın yönettiği Türkiyede Yurtdışına Kaçmak İstiyor..!

Türkiye özgür bir ortamda yüksek gelir seviyesi ile yaşamak isteyen eğitimli gençler yurtdışına gidiyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) hazırladığı son genç işsizliği raporuna göre önümüzdeki 5 yıl içinde 18-29 yaş grubu gençlerin yüzde 3’ü ülkeden gitmeyi planlıyor. Yüzde 4.1’lik kesim ise ülkeden ayrılmayı düşünüyor.
Türkiye’den ayrılmayı planlayan gençlerin yüzde 48.5’i üniversite eğitimine sahip. ILO raporunda “ülkede kalacağım” diyen gençlerde üniversite eğitimi olanların oranı yüzde 32 iken, bu verilerin beyin göçüne işaret ettiği vurgulanıyor.
DAHA İYİ İŞ FIRSATLARINA ERİŞEBİLMEK
Sözcü’de yer alan haberde ILO araştırmasına göre gençlerin yüzde 6.6’sı 5 yıl içinde ülkeden ayrılıp ayrılmayacaklarına dair soruyu “emin değilim” şeklinde yanıtladı.
Türkiye’de kalacağını söyleyen gençlerin yüzde 90’ı aile ve arkadaşlarını bırakmak istemediklerini ve ülkelerinde yaşamayı tercih ettiklerini belirtirken, “Ülkemin şartlarından tatmin olduğum için Türkiye’de kalıyorum” diyenlerin oranı sadece yüzde 4’te kaldı. Gitmeyi planlayan gençlerin ise yaklaşık yüzde 45’i bunun nedeninin “daha iyi iş fırsatlarına erişebilmek” olduğunu söyledi. Yüzde 38 ise yurtdışında daha iyi fırsatlara ulaşmak için ülkeden ayrılmayı planladığını belirtti.
AB’YE İLTİCA BAŞVURUSUNDA 5’İNCİYİZ
Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Türkiye’den Avrupa ülkelerine yapılan iltica başvuru sayısı 20 bini aşmış durumda. 2014’te bu sayı 5 bin 560’tı. AB’ye ilk kez iltica başvurusunda bulunanlar 63 binle Suriyeliler. Onları Afganistan, Irak ve Pakistan’dan sığınmacılar izledi. Türkler ise 5’inci sırada. 2021’de Türkiye’den en fazla iltica talebi yapılan ülke ise Almanya oldu. 2021 yılında Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşı sayısı 7 bini geçti