Türkiye’de bu yıl 839 gazeteci yargılandı..!

TGC, 2016 yılında 780 gazetecinin basın kartı iptal edildiğini, 839 gazeteciye yaptıkları haberler nedeniyle dava açıldığını, 189 gazetecinin sözlü ve fiziksel saldırıya uğradığını açıkladı. TGC raporuna göre 143 gazeteci yeni yıla cezaevinde giriyor. Bu sayı Ahmet Şık’ın da tutuklanmasıyla 144’e yükseldi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2016 yılı basın raporunu açıkladı.

Rapora göre Türkiye, tutuklu 143 gazeteci ile gazetecilerin tutuklu olduğu ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

2016 yılında 780 gazetecinin basın kartı iptal edildiği belirtilen raporda bu yıl 839 gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle hakim karşısında çıktı.

Raporda geride bıraktığımız yılda 189 gazetecinin sözlü ve fiziksel saldırıya uğradığı, 157 yayın organının kapatıldığı kaydedildi.

2016 yılında 14 toplumsal olayın ardından yayın yasağı kararı verildiğine dikkat çekilen raporda dünyada toplam 348 gazetecinin tutuklu olduğu bilgisi paylaşıldı.

Diyarbakır cinsel istismar .gif

Cinsel istismar zanlısı ‘rıza’ gerekçesiyle tahliye edildi..!

Diyarbakır’da bir kız çocuğunu kaçırarak cinsel istismara maruz bırakan A.K. isimli erkek serbest bırakıldı. Cinsel istismarı ‘rıza’ olarak tanımlayan mahkeme heyeti, hamile bırakılan çocuğun iddialarının ‘soyut’ olduğunu belirtti.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde A.K. adlı erkek 17 yaşındaki Ş.Y.’yi kaçırarak cinsel istismara maruz bıraktı.

DHA’nın haberine göre çocuk cinsel istismar sonucu hamile kaldı ve 2013 yılında şikayet üzerine A.K. hakkında soruşturma başlatıldı.

A.K. suçunu inkar ederken, doğumdan sonra bebek ile DNA eşleşmeleri tuttu.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, A.K.’nin olay günü zorla araca bindirdiği çocuğu bayılttığı ve cinsel istismarda bulunduğu belirtildi.

A.K. hakkında ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlarından 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 Ocak 2016 günü yapılan ilk duruşmada ifadesi alınan A.K. suçunu inkar ederken, son duruşmada esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, sanığın cinsel istismarda bulunduğuna dair çocuğun “soyut iddiası” dışında delil bulunmadığını, “mağdur ve sanığın arkadaş olmaları” nedeniyle “rıza” doğrultusunda “cinsel birliktelik” yaşadıklarını kaydetti.

Savcı, cinsel istismarı “15 yaşından büyük çocuğa karşı rızası ile cinsel ilişkiye girmek” olarak tanımlayarak, A.K.’ye 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Kararını açıklayan mahkeme ise A.K.’nin “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan beraatine karar vererek, “Reşit olmayan kişiyle cinsel ilişki” suçundan, üst sınırdan ve bir kez artırım uygulayarak 4,5 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, A.K.’nin tahliyesine de karar verdi.