Türkiye ve dünyada sınıf savaşımının geriye düşmesi Müzikte de Arabesktin yeniden yükselişine neden oldu..!

1960’larda yeşerip 1970’li yıllarda neredeyse memleketin altını üstüne getiren, 1980 12 eylül faşist darbesinin yarattığı karanlık atmosferi iyi değerlendirip 1990’lardaki pop müzik patlamasına kadar piyasayı elinde tutan arabesk müzik, görünüşe bakılırsa farklı bir bağlamda yeniden popülerlik kazanıyor.
Müzik türleri birbirinden etkilenmeye ve dönüşmeye devam ederken, kült şarkılar da yeni nesiller tarafından bir kez daha keşfediliyor. Spotify verilerine göre, Türkiye’de arabesk müzik dinleme istatistikleri son üç yılda dörde katlandı. Tüm zamanların en çok dinlenen arabesk sanatçısı Müslüm Gürses, en çok dinlenen arabesk şarkısı ise “Nilüfer” oldu.
Türkiye’de başlığında “arabesk” geçen ve kullanıcılar tarafından oluşturulmuş 162 binin üzerinde çalma listesi bulunuyor. Koşu temalı çalma listelerinde bile en az bir adet arabesk türünde şarkı yer alıyor. 2022’de en çok arabesk dinleyenler yüzde 46 ile 18-24 yaş grubu. Türkiye’den sonra en çok arabesk dinlenen ilk üç ülke ise Almanya, Hollanda ve Fransa.
2022’de Spotify’da arabesk türünde en çok dinlenen 10 sanatçı sırasıyla Müslüm Gürses, Ebru Gündeş, Funda Arar, Bergen, Yıldız Tilbe, İbrahim Tatlıses, Ebru Yaşar, Hakan Altun, Cengiz Kurtoğlu ve Azer Bülbül oldu.