Türkiye, özgürlüklerin en çok gerilediği 2. ülke oldu..!

Dünyada 2005 yılından bu yana devam eden demokratik gerileme trendi 2021 yılında tepe noktasına ulaştı. Freedom House’un yayımladığı 2021 Özgürlük Raporu, dünyada yaşanan demokratik gerilemeyi de gözler önüne serdi. Peki, dünyanın en özgür ve demokratik ülkesi hangisi? Türkiye’de durum ne?

Freedom House’un yayımladığı rapora göre, 2020 yılında demokratik gerileme yaşayan ülkelerin sayısı ile demokratik ilerleme yaşayan ülkelerin sayısındaki fark iyice açılmaya başladı. 2020 yılında 73 ülkede demokratik gerileme yaşanırken, sadece 28 ülkede demokratik ilerleme kaydedildi. Dünyada yaşanan demokratik gerilemeyi gözler önüne seren raporda, Türkiye hakkında da dikkat çekici bilgiler yer aldı. Türkiye halen daha ‘’özgür olmayan ülkeler’’ kategorisinde yer alıyor.

DÜNYANIN DEMOKRASİ SINAVI: ÖZGÜR ÜLKE SAYISI GİTTİKÇE DÜŞÜYOR

Freedom House’un raporuna göre, 2005’ten beri devam eden küresel demokratik gerileme trendi 2021 yılında tepe noktasına ulaştı. Son yıllarda özgür ülke sayısında yaşanan düşüş 2021 yılında da devam etti. Özgür ülke sayısı 82 ülke ile son 15 yılın en düşük seviyesine inerken, Türkiye’nin de içinde bulunduğu özgür olmayan ülke sayısı 54 ülke ile en yüksek seviyesine ulaştı.

ÖZGÜRLÜKLERİN EN ÇOK GERİLEDİĞİ 2’NCİ ÜLKE TÜRKİYE

2021 Özgürlük Raporunun verilerine göre, Türkiye raporda yer alan 195 ülke arasında 146. sırada yer alıyor. Özgürlük ve demokrasinin dünyada en kötü olduğu ülkeler arasında gösterilen Türkiye, halen daha ‘’Özgür olmayan’’ ülkeler kategorisinde yer alıyor. Türkiye’nin endeks puanı ise 100 üzerinden 32.

Freedom House’a göre Türkiye, son 10 yıl içinde özgürlüklerin en çok gerilediği 2’nci ülke konumunda. Afrika ülkesi Mali’nin ardından dünyada demokrasi ve özgürlüklerin en çok gerilediği Türkiye, son 10 yılda 31 puan kaybetti. Öte yandan Türkiye, Uganda, Mozambik, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerin de gerisinde yer alıyor. Son yıllarda hem ekonomik hem de demokratik bir buhran içinde olan Türkiye, demokrasisi en kötü ülkeler arasında yer almıştı. The Economist’in raporuna göre Türkiye, 167 ülke arasında 110. sırada yer alıyor.

TÜRKİYE’DE BASIN BASKI ALTINDA, İNSANLAR ÖZGÜRCE KONUŞAMIYOR

Freedom House’un raporunda Türkiye hakkında çarpıcı bilgiler yer aldı. Türkiye’de basın ve medyanın özgür olmadığının altını çizen raporda, ana akım medyanın ve televizyon kanallarının hükümet yanlısı yayınlar yaptıklarının kaydetti. Bağımsız olmaya çalışan bazı gazete ve internet sitelerinin ise büyük bir siyasi baskı altında olduğu ifade edildi. Özellikle insanların sosyal medyada sıkı takip altında olduklarını belirten raporda, ekonomi, terörizm ya da askeri operasyonlar gibi konularda düşüncelerini dile getiren insanların gözaltına alındığı ya da yargılandıkları kaydedildi.

DÜNYADA ÖZGÜRLÜĞÜN EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER İSKANDİNAVYA’DA

Özgürlüklerin 2021 yılında dünyada en fazla olduğu ülkeler İskandinavya’dan çıktı. Finlandiya, Norveç ve İsveç özgürlük raporunda 100 üzerinden tam puan alarak listenin zirvesinde yer almayı başardılar. Listenin ilk 10 sırasında ise 6 Avrupa ülkesi yer alıyor. Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan Macaristan ise artık özgür ülkeler arasında yer almıyor.

Freedom House’un raporuna göre, 2020 yılında en çok demokratik gerileme yaşayan ülkeler ise Belarus, Venezuela, Etiyopya ve Cezayir oldu. Dünyada özgürlüğün en kötü olduğu ülke ise Tibet. 195 ülke arasında son sırada yer alan Tibet’in puanı ise sadece 1. Bu alanda Tibet’in ardından Suriye ve Türkmenistan geldi.