Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan patronlara kıyağa devam!

İşçileri satmakta gözünü kırpmayan Türk-İş ağası Ergün Atalay patronlar için hazırlanan ve adına da “istihdamı teşvik” denilen kıyaklarla dolu paketi hararetle destekliyor.

Yüzbinlerce kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme dönemini aleni bir satışla sonlandıran ve bu satışını da mikrofon kazasıyla itiraf eden Türk-İş ağası, “yerli ve milli” sendikacı Ergün Atalay bu sefer de patronların ihya edilmesi için para akıtılması anlamına gelen istihdam paketini “üretkenliğin arttırılması” açısından anlamlı bulduğunu söyleyerek, desteklediğini açıkladı.

Hükümetin patronlara sunduğu sayısız vergi indirimi, akıttığı teşvik ve fonların haddi hesabı yok. Bu beslemenin diğer bir biçimi de işçilerin ücretinin de devlet kasasından yani bizim vergilerimizden ödenmesi anlamına gelen o ünlü “istihdam paket”leri.

Bu sefer de kamu bankalarının istihdam teşvik kredisi dağıtmaları için bir paket hazırlandığı öğrenildi. Bu pakete göre Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank patronlara düşük faizli krediler yağdıracak.

İşçileri satmakta gözünü kırpmayan Türk-İş ağası patronların teşvikini desteklemek için de aynı şekilde gözünü kırpmıyor.

AA’da yer alan habere göre Atalay, “Yeni istihdam paketi çalışmasını, ülkemizin bulunduğu şartlar göz önüne alındığında özellikle emeğin yoğun olduğu sektörler, çağrı merkezleri, inşaat, tekstil, güvenlik ve turizm gibi yerlerde üretkenliğin artırılması açısından çok anlamlı ve olumlu buluyorum” diye konuştu.

İstihdama yönelik yeni paket çalışmasının 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedeflediğini, bu gibi desteklerin istihdam ve işsizliğin azaltılması gibi konulara ivme kazandıracağını ileri süren Atalay, “Özellikle işçi-işveren ilişkilerini yakından ilgilendiren bu tarz destek paketlerinin artması ve hızlı şekilde de hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Türk-İş üyesi işçilerden Atalay’a tepki: önce üyelerinin hakkını savun!

Kayseri’deki Türk-İş üyesi işçiler ise Atalay’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Türk-İş’in işçilerin hakkını savunmak yerine teşvik paketine destek vermesine tepki gösteren Türk-İş üyesi bir işçi, “Önce üyelerinin hakkını savun, Nasrettin Hoca gibi çıktığın dalı kesiyorsun haberin yok. Milletin gazını alıyorsun, indirilirsin o koltuktan bir gün” dedi.

Türk-İş üyesi bir başka işçi ise “İşçiyi düşünmek yerine patronu düşünen sendika genel başkanı benim başkanım değildir. Sözleşme döneminde de işçiyi değil, hükümeti, koltuğunuzu düşünmedin mi? Ne bekliyoruz ki bunlardan? Biz söz söylemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Atalay’ın kamu işçilerini ilgilendiren toplusözleşme görüşmeleri sırasındaki tutumunu hatırlatan bir başka işçi ise “Ağzıyla kuş tutsa benim gözümde zerre değeri kalmadı artık” dedi.

Pakette ne var?

Kamu bankaları (Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank), reel sektöre yeni bir kredi destek paketi hazırlıyor. Paket, ‘istihdama destek kredisi’ olarak hazırlanıyor. 10 ve üstünde işçi çalıştıran firmalara düşük faiz ve vade avantajıyla kredi sağlanacak.

Yeni istihdam sağlanması halinde oluşacak maliyeti azaltacak olan kredi paketi, tekstil, ayakkabıcılık, turizm, inşaat başta olmak üzere emek yoğun sektörleri kapsayacak. Yarım kalmış inşaatların tamamlanmasına yönelik destek sağlanacak. Paketin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklayacak.