Türk-İş: Açlık sınırı 1.386, yoksulluk sınırı 4.515 tl oldu…!

Türk-İş, her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Eylül ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasını ifade eden açlık sınırı bin 386,22 TL; gıda harcaması da dahil yapılması zorunlu diğer aylık harcamaları ifade eden yoksulluk sınırı ise 4 bin 515,37 TL oldu. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 711,50 TL olarak gerçekleşti.

Bu tutarların ücret düzeyi olmayıp, haneye girmesi gereken toplam gelir miktarı olduğu belirtilen açıklamada, gıda fiyatlarındaki değişimin özellikle yoksul kesimin hayat şartlarını doğrudan etkilediği belirtildi. Bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin bin 712 TL olduğu fakat asgari ücretin bin 300 TL düzeyinde olduğu ifade edilen açıklamada, düzeyinin geçim koşullarına yetip yetmediği, gelirin enflasyon karşısındaki durumu, yani satın alma gücünün önemli olduğu bildirildi.

AYLIK GIDA HARCAMASI TUTARI BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 25 TL ARTTI

Türk-İş hesaplamasına göre; yapılması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 25 TL arttı. Aynı şekilde aylık yaşam maliyeti için yapılması gereken harcamanın, bir önceki aya göre 80 TL daha fazla olduğu görüldü.

Türk-İş’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2016 Eylül ayı itibariyle şöyle gerçekleşti:

* Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,81 oranında artış gösterdi.

* Yılın ilk dokuz ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 0,07 oranında gerçekleşti.

* Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 1,83 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 6,78 olarak hesaplandı.”

‘KIŞ SEBZELERİNDE FİYATLAR GERİLERKEN DOMATES, SALATALIK, BİBER FİYATLARI ARTTI’

Gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer alan ürünlerin fiyatları Eylül 2016 itibariyle şu şekilde bir değişim gösterdi:

* Süt ve peynir fiyatı ortalamada 10 kuruş artarken yoğurt fiyatı aynı kaldı.

* Kıyma et ve kuşbaşı ile tavuk, sakatat fiyatı değişmedi. Hesaplamada dikkate alınmayan bonfilenin ise kilogram fiyatı 77,90 TL oldu. Balıkta bu ay avlanma mevsiminin başlamasıyla ve ortalama fiyat biraz geriledi. Yumurta fiyatı arttı. Kuru fasulye ve barbunyada artarken diğerleri aynı kaldı.

* Mevsim şartlarının da etkisiyle kış sebzelerinde fiyatlar nispeten gerilerken domates, salatalık, biber gibi ürünlerin fiyatı arttı. Sebze ortalama kilogram fiyatı geçtiğimiz ay 3,32 TL olarak hesaplanırken bu ay 3,62 TL’ye yükseldi. Meyve fiyatlarında ise düşüş yönünde bir gelişme görüldü. Geçen ay 3,73 TL olarak hesaplanan ortalama meyve kilogram fiyatı bu ay 3,58 TL oldu. Böylece bu ay meyve-sebze fiyatları ortalamada bu ay arttı. Geçtiğimiz ay sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı 3,51 TL tutarında olurken bu ay 3,60 TL oldu.

* Tereyağı, margarin ve ayçiçeği yağının fiyatı değişmedi fakat zeytinyağı yağı fiyatında biraz gerileme görüldü. Zeytin fiyatı genelde değişmedi. Yağlı tohum ürünlerinden fındık fiyatı arttı. Baharat ürünlerinden pul biber fiyatı arttı, diğerlerinin fiyatı değişmedi. Benzeri şekilde şeker ve tuz fiyatı da aynı kaldı. Bal, reçel ve pekmez fiyatı ile salça fiyatı yanı sıra çay ve ıhlamur fiyatı da değişmedi.”