Tüm emekçileri ve yoldaşları deprem için yardım seferberliğine çağırıyoruz: Deprem Değil Kapitalist Sistem Öldürür..!

Uzun dönemden bu yana bilim insanlarının uyarmasına karşın Saray rejiminin depreme dair her hangi bir önlem almaması sonucu merkezi üssü Maraş olan 6 Şubat günü depremde onlarca il, ilçe ve köy etkilendi. 7.7 şiddetinde olan depremde, binlerce bina yıkıldı, daha şimdiden binlerce yurttaş yaşamını yitirdi. Üste üste gelen artçı depremler sonucu kışında etkisiyle yüzbinlerde yurttaş barınma, yeme içme ve yıkıntılar altında mahsur kaldı. Devlet yıkıntılar Altun’da kalan insanların kurtarılması için devlet seyirci kaldı. Emekçilerin ağırlıklı olarak kendi çabasıyla yürüttüğü kurtarma çalışmasının yetersizliği nedeniyle yüzlerce kurtulabilecek kişi ölümü terkedildi.

Acil yardım ve destek bekleyen milyonlara Saray rejimi elimi uzatmadı ve binlerce insanın ölmesine neden oldu. İşin ilginç olanı depremde çöken binaların bir çoğu, yeni ve devlet kurumları durumundaydı. Buda bu binaların deprem kurallarına göre yapılmadığı ve yandaş müteahhitlere peşkeş çekildiğini gösteriyor. Binlerce emekçinin göz göre göre rant uğruna katledildiği depremde yıkım ve ölümlerin sorumlusu, dinci faşist saray rejimidir. Emekçi halklarımızın yarasını göz boyamak için ilan edilen ulusal yaz değil, devrimci- demokrat ve ileri güçlerin her alanda yükseltecekleri dayanışması saracaktır.

Buradan olarak Halkın birliği okurlarını her yerde hem arama-kurtarma çalışmalarına katılma ve hem de zorunlu ihtiyaçları karşılamak için dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz. Unutmayalım ki; halklarımızın deprem yarasını, ancak yine emekçi halkların ve devrimcilerin dayanışması saracaktır.

06-Şubat-2023

Halkın Birliği