Trump Kürt Düşmanlığına Devam ediyor: PKK pek çok yönden IŞİD’den daha tehlikeli..!

Bir çok Kürt milliyetçisinin Amerikan emperyalizminin başı Trumpa güzellemeler dizdiklerini biliyoruz. ABD emperyalizmi orta-doğuyu yeniden dizayn ederken, Saddamı yıkmanın ve Esadı devirme çabasının ardında sıranın T.C. devletinin başı Erdoğana geldiğini ve böylece Erdoğan’ın alaşağı edilerek Kürtlerin özgürleşeceği hayalini pompalaya durdular.

Neki Amerikan emperyalizmi her daima Kürtlerin statü kazanması ve kendi ellerinde bir oyuncak olarak kullanıılması için ellerinin altında tuttular ve bölge gerici işgalci devletlerle Kürtlere karşı işbirliği içinde hareket ederek,Kürtleri arkadan hançerlemeye devam ettiler. Bunu son Efrin ve Rojavaya yönelik işgal savaşında bir kez daha görğp yaşadık.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Trump, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’yla yaptığı ortak basın toplantısında ağırlık olarak Türkiye ve Suriye konusunda açıklamalar yaptı. Trump “Kürtleri melekmiş gibi gösteriyoruz. PKK muhtemelen terör konusunda IŞİD’den daha kötü bir tehdit” dedi.

Trump, “Erdoğan’ın Suriye operasyonu kararına şaşırdınız mı?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Hayır karar beni şaşırtmadı. Bunu uzun süredir yapmak istiyordu. Biz neden Suriye toprağını koruyoruz? Esad bizim dostumuz değil. Kürtler de melek değil.”

Türkiye’nin Suriye operasyonuna yeşil ışık yakmadığını bir kez daha yineleyen Trump, bu ifadeyi aldatıcı bulduğunu söyledi.

IŞİD ve PKK’yı kıyaslayan Trump, şöyle devam etti: “PKK’ya bakın. IŞİD PKK’ya saygı duyuyor. Neden biliyor musunuz? Çünkü onlardan daha sertler. Kimse bunu söylemek istemiyor ama biz Kürtleri melekmiş gibi gösteriyoruz. Dünyanın parasını ödedik onlara. Tamam, harika bizimle savaştılar ama büyük bir servet ödedik. Kürtlerin bir parçası olan PKK, IŞİD’den terör konusunda daha kötü. Muhtemelen daha büyük bir tehdit. Yarı-karmaşık bir sorun. Zekiyseniz çok karmaşık değil.”

Bölgede herkesin IŞİD’den nefret ettiğini söyleyen Başkan Trump, şöyle devam etti: “Rusya, İran, Suriye… Belki biraz daha az boyutta Türkiye. Hepsi IŞİD’den bizim kadar nefret ediyor. Burası onların bölgesi. Biz 7 bin mil uzaktayız.”

Trump, Türkiye’nin harekatı ile ilgili olarak, “Şu anda Türkiye’nin Suriye’den toprak aldığı bir durum var. Bunu kendi aralarında çözsünler. Biz karışmayalım” dedi.

Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Türkiye’ye seyahatinin başlangıcının, ‘güvenlikle ilgili bir mesele’ yüzünden bir gün ertelendiğini bildirdi. Pence’in ve ABD heyetinin Türkiye’de yapacağı temaslar için “Başarılı olacağını düşünüyorum” diyen Trump, Türkiye’ye tehdidini yineledi: “Olumlu sonuç çıkmazsa Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar yıkıcı olacak.”

Trump İtalya cumhurbaşkanı ile düzenlediği ortak basın toplantısından önce de Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te yaptığı açıklamada Suriye konusunda benzer ifadelerde bulunmuştu