‘Tolere edilecek hayatlarımız yok’..!

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, kadına yönelik erkek şiddetinin “tolere edilebilir” olduğu açıklaması yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Derya Yanık’a Aile ve Sosyal Hizmetler İstanbul İl Müdürlüğü önünde seslendi. İl Müdürlüğü önünde nöbet tutan kadınlar, “Tolere etmiyoruz” yazısının bulunduğu dövizler taşıdı. Kadınlar ayrıca “1 Temmuz’da Taksim Tünel’deyiz” yazılı pankart da açtı.

Jinnews’te yer alan habere göre; Kampanya Grubu nöbet eyleminde şu soruları sordu: “Derya Yanık şiddetin ‘tolere edilebilir’ olduğu açıklamalarını yaptığı sırada acaba kaç kadın evinde, sokağında, iş yerinde şiddete maruz kalmıştır? Kadınlar şiddete maruz kalırken, kadınlar öldürülürken, kadınlar karakollarda geri çevrilirken bu kurum ne yapıyor? Soruyoruz Rabia Naz’ın ölümünü nasıl tolere edeceksiniz? Aleyna Çakır’ı nasıl tolere edeceksiniz? Hangi hayatlarımız tolere edilebilir.”

‘Hayatımız bizim’

Kampanya Grubu ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararı ile 20 Mart’ta feshedilen İstanbul Sözleşmesi için 1 Temmuz günü Taksim Tünel’de buluşacaklarını belirterek, “Bir adamın bir gece yarısı aldığı kararla İstanbul Sözleşmesi’nden çekileceğiz diyorlar. Kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi bizim diyoruz. Tolere edilecek hayatımız yok diyoruz. 1 Temmuz’da Taksim Tünel’de buluşuyoruz. Bu hayat bizim, haklarımız bizim, hayatlarımız bizim İstanbul Sözleşmesi bizim demek için Taksim’deyiz. Hayatlarımıza kast eden tüm kurumlardan hesap soracağız. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye çalışanlardan hesap soracağız” dedi.

Kadınlar alkış ve zılgıtlar eşliğinde İl Müdürlüğü önünden ayrıldı.