THKP-C kurucularından Bingöl Erdumlu, 78 yaşında vefat etti..!

1970 yılında Mahir Çayanın önderliğinde kurulan Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin (THKP-C) kurucularından Bingöl Erdumlu, 78 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) kurucularından Bingöl Erdumlu 1944 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

1965’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olan Erdumlu, 1968’de Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) bünyesinde çalışmaya başladı. Sendikal ve siyasal mücadele içinde aktif olarak yer aldı ve bu nedenle 1969 yılında işten çıkarıldı.

1970 yılının Aralık ayında Mahir Çayan, Yusuf Küpeli, Münir Ramazan Aktolga, Ertuğrul Kürkçü, Orhan Savaşçı, Ziya Yılmaz, Ulaş Bardakçı, Sina Çıladır ve İrfan Uçar’la birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin (THKP-C) kurucuları arasında yer aldı.

12 Mart 1971 Faşist Muhtırası’nın ardından bir süre kaçak olarak yaşayan ve yakalanan Erdumlu, THKP-C davasından yargılandı, 4 yıl zindanda kaldı.

Cezaevinden çıktıktan sonra herhangi bir örgütsel faaliyet içinde olmayan İskenderun’da Maden-İş bünyesinde mücadele yürüten Erdumlu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kapatılmasının gündeme geldiği 1970 yılında yüzbinlerce işçinin katıldığı 15-16 Haziran direnişinde de yer aldı.

1977 1 Mayıs’ı öncesinde DİSK örgütlenme dairesinde faaliyetlerini sürdüren Erdumlu, aynı yılın sonunda Maden-İş içinde yaşanan siyasi tasfiyeler üzerine DİSK’ten ayrıldı. 12 Eylül faşist darbesinin ardında bir dönem yurtdışında Hollanda da politik çalışmalarına devam eden Erdumlu, hayatının son döneminde İstanbul Büyükada’da yaşıyordu. Erdumlu’nun cenaze töreninin pazar günü İstanbul Büyükada’da yapılacak.

Tüm devrimcileri ve emekçileri Bingöl Erdumlu’nun cenaze törenine katılmaya çağırıyoruz.