Tedavisi yapılmayan ve sağlık durumu kötüye giden hasta tutsak Eylem Baş için çağrı..!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkati çektikleri “F Oturumu” eyleminin 557’’incisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutuklu Eylem Baş’ın sağlık durumuna dikkat çekildi. Eyleme insan hakları savunucularının yanı sıra tutuklu yakınları katıldı.

Hapishanelerin insani ve vicdani olarak ülkenin utanç kaynağı olmaya devam ettiğini belirten İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, hapishanelerdeki infaz uygulamalarının Türkiye’nin kendi Anayasası ve tarafı olduğu uluslararası sözleşme ve belgelere aykırılık içerdiğine dikkat çekti. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nü hatırlatan Yoleri, tutuklama ve ceza infazı adı altında hamile ve çocuklu kadınların hapsedilmesi uygulamasına da son verilmesi gerektiğini söyledi.

“Bir ay içerisinde 6 kilo kaybetti”

Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutuklu Eylem Baş’ın sağlık durumuna değinen Yoleri, Baş’ın, 18 yıllık tutukluluğu süresince hapishane koşulları nedeni ile çok sayıda sağlık sorununun geliştiğini belirtti. Yoleri, “Son olarak kolunda oluşan kas yırtıkları ve göğsünde oluşan kitle nedeniyle hastaneye sevki, tetkik ve tedavilerinin yapılması gerekmesine rağmen, bu yapılmadığı gibi, bu sorunlar eklenen ve 45 gündür aralıksız devam eden kanlı ishal nedeni ile genel sağlığı da hızla bozulmuş” diyerek Baş’ın bir ay içerisinde 6 kilo kaybettiğini ve yoğun halsizlik yaşadığını aktardı.

“Hastaneye götürülmüyor”

Hapishane doktorunun, Baş’ın sağlık sorunları için bir an evvel tedavi başlatılması gerektiğini söylediğini hatırlatan Yoleri, “Baş, aile ve avukat görüşlerine çıkabilmek için öncesinde serum verilmesi gerekecek derecede halsiz düşmesine rağmen, hastane sevki sırasında çıkan sorunlar çözülmemekte. Hastalıklarının teşhis ve tedavisi konusunda yol alınamamaktadır” ifadelerini kullandı. Baş’ın, hapishaneden çıkarken infaz koruma memurları tarafından detaylı aranmasına rağmen, ring aracına binmeden önce erkek jandarmalar tarafından da “asker üst araması” adı altında bir aramaya maruz bırakıldığına dikkat çeken Yoleri, ”Aramanın elle değil dedektörle yapılması talebi kabul edilmediği gibi, bu uygulamaya itiraz ettiği için Baş, hastaneye götürülmemektedir.” diye belirtti.

“Geç kalınırsa sonuç çok kötü olabilir”

Ardından söz alan Baş’ın ağabeyi Özgür Baş ise, “Eylem’in sağlık durumu hızla kötüye gidiyor, eğer biraz daha geç kalınırsa sonuç çok kötü olabilir. Bir an önce Eylem’in tedavisine başlanması gerekiyor” dedi.

Son olarak Baş ve diğer tüm ağır hasta tutukluların serbest bırakılması gerektiğinin altını çizen Yoleri, yetkilileri ve kamuoyunu duyarlılığa çağırırken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a da hasta mahpuslarla ilgili verdiği sözü hatırlattı.