Tecride karşı açlık grevi ve ölüm orucu direnişi sürüyor..!

 

İmralı’da PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan ve binlerce tutsağın katılımı ile büyüyen süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişi devam ediyor. 30 tutsak direnişi ölüm orucuna çevirdi. Binlerce tutsak hapishanelerde, çok sayıda kişi ise dışarıda tecride karşı direnişte.

GÜVEN’İN DİRENİŞİ 192. GÜNÜNDE

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi 192. gününde devam ediyor.

Güven, 8 Kasım’da Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’nde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini, tahliye olduğu 26 Ocak’tan beri evinde sürdürüyor.

İLK ÖLÜM ORUCU EKİBİ: 19. GÜNÜNDE

15 PKK ve PAJK dava tutsağı, 135 günlük süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişini 30 Nisan’dan itibaren ölüm orucuna çevirdi. Ölüm orucunda yer alan tutsakların isimleri şöyle:

-Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi:

Zozan Çiçek, Nesrin Akgül, Şükran Aydın.

-Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi:

Ardıl Çeşme, Aslı Doğan.

-Van Hapishanesi:

Ahmet Anığı, Özhan Ceyhan, Vedat Özağar, İhsan Bulut, Erol Çelik.

-Diyarbakır D Tipi Hapishanesi:

Ergin Akhan, Enver Durmaz, Ahmet Topkaya, A. Haluk Kaplan, Ferhat Turgay.

İKİNCİ ÖLÜM ORUCU EKİBİ: 9. GÜNÜNDE

15 PKK ve PAJK dava tutsağı 10 Mayıs’tan bu yana açlık grevi direnişini ölüm orucuna dönüştürdü. Ölüm orucunda yer alan tutsakların isimleri şöyle:

-Kandıra Hapishanesi:

Yaşar Cinbaş, Muhammed İnal, Diyadin Akdemir ve Engin Kahraman.

-Bolu F Tipi Hapishanesi:

İbrahim Doğan, Ahmet Emin Eren ve Mustafa Taştan.

-Patnos Hapishanesi:

Sena Efe, Burhan Şık, Faysal Atak ve Şefik Kayhan.

-Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi:

Reşat Özdil.

-Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi:

Zeki Bayhan ve Yılmaz Yıldız.

-Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesi:

Sait Öztürk.

TUNCEL VE IRMAK: 124. GÜN

Kandıra Hapishanesi’nde tutuklu olan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile HDP eski Milletvekili Selma Irmak, açlık grevi direnişinin 124. gününde.

HEWLER VE AVRUPA’DAKİ DİRENİŞÇİLER

Toronto’da Yusuf İba ve Almanya’nın Duisburg kentinde bulunan Mele Mustafa Tuzak 123., Maxmur Mülteci Kampı’nda İştar Meclisi üyesi Fadile Tok 119. Den Haag’dan Hasbi Çakıcı 118. Den Haag’dan Hüseyin Yıldız 116. gününde, Nürnberg’den Şiyar Xelil 110. gününde, Kassel’den Ömer Bağdur ve Cemal Kobanê 109. gününde, Viyana’dan Şivan Ağaoğlu ve Sultan Yiğit 106. gününde açlık grevi eylemine devam ediyor. İtalya’nın Sardenya adasında greve başlayan ve ardından Roma’ya geçerek eylemini sürdüren Erol Aydemir’in eylemi 59. gününde.

TAHLİYELERİNDEN SONRA DIŞARIDA DİRENİŞİ SÜRDÜRENLER

-Erzincan T Tipi Hapishanesi’nden tahliye olan Sedat Akın, Batman’daki evinde açlık grevi eyleminin 129. gününde.

-Bakırköy Hapishanesi’nden tahliye olan Gurbet Ektiren, Mardin Derik’teki evinde sürdürdüğü açlık grevinin 122. gününde.

-Silivri Hapishanesi’nden tahliye olan İhsan Sinmiş, İstanbul Küçükçekmece’deki evinde sürdürdüğü direnişin 79. gününde.

-Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’nden tahiye olan Naime Çelik eyleminin 79. gününde.

-Tecride karşı HDP Diyarbakır İl Örgütü binasında açlık grevine başladıktan sonra gözaltına alınarak tutuklanan Salih Tekin, Bilal Özgezer, Sevican Yaşar ve İsmet Yıldız, tahliye olduktan sonra direnişlerini sürdürüyor. Tekin, Özgezer, Yaşar ve Yıldız’ın direnişi 77. gününde.

-Güven Pınar, İstanbul Avcılar’daki evinde 78 gündür direnişte.

-Mahsun Şen 132. Murat Aksin ise 65. gündür, Derik’teki evlerinde direnişlerini sürdürüyor.

3 HDP MİLLETVEKİLİNİN EYLEMİ

-Dersim Dağ 73. gününde, Tayip Temel ve Murat Sarısaç ise direnişlerinin 70. gününde, HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişinde.

8 DİRENİŞÇİ FEDA EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Tecridi protesto etmek için direnişte yer alan 8 tutsak, sessizliği ve adım atılmasını protesto etmek için feda eylemi gerçekleştirdi.

Mart ayında gerçekleştirdikleri eylemlerle yaşamlarına son veren tutsakların isimleri şöyle: Zülküf Gezen, Ayten Beçet, Zehra Sağlam, Medya Çınar, Yonca Akici, Siraç Yüksek ve Mahsum Pamay ile Almanya’da Uğur Şakar.