Taybet Ana katledildiği sokakta anıldı: Unutmayacağız..!

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5’inci gününde Saray’ın özel kuvvetleri tarafından katledilen ve cenazesi 7 gün sokak ortasında bekletilen 57 yaşındaki Taybet Ana (Taybet İnan) için anma yapıldı.

Taybet İnan’ın katledildiği yerde yapılan anmaya HDP milletvekilleri Nuran İmir, Tülay Hatimoğulları ve Dersim Dağ da katıldı.

Kitle ilk önce, İnan’ın ailesini ziyaret etti.

İnan’ın eşi ve yakınları tarafından karşılanan HDP’liler, daha sonra İnan evinin önüne geçerek, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Anmada konuşan HDP’li Nuran İmir, İnan şahsında Kürt kadınının iradesinin sınandığını söyledi, “Bizler halen buradayız. Direnmeye devam ediyoruz. Dün olduğu gibi bugün de direniyoruz. 3 yıl önce Kürdistan’da tarihi bir direniş sergileyen yoldaşlarımızı saygıyla selamlıyoruz” diye konuştu.

İnan’ı unutmayacaklarını vurgulayan İmir, olay hakkında İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün “6 gün sonra öğrendik” şeklinde savunmasına hatırlattı ve ekledi: “Milyonlar duymuştu halbuki. Milyonların duyduğunu duymamış gibi yapıyorlar. Unutturmak istiyorlar. Unutmayacağız. Değil 3 yıl, 300 yıl geçse de unutmayacağız. Kürt halkına yaşatılanların hesabını tek bir kişi kalsak dahi soracağız.”

HDP milletvekili Hatimoğulları da, Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi için Leyla Güven’in sürdürdüğü açlık grevini de hatırlattı, “Bugün Kürt halkı ile birlikte aslında Türkiye’nin diğer halkları da tecrit altında tutulmaktadır. Bugün buradan Taybet Ana’nın evinin önünden sorumlulara sesleniyoruz. Kürt halkı üzerindeki tecride son verin. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi sonlandırın” dedi.

Açıklamanın ardından kitle İnan’ın vurulduğu yere yürüdü. “Şehit namirin” sloganları atan kitle, İnan’ın vurulduğu yere karanfiller bıraktı.

Kitle daha sonra da, sokağa çıkma yasağı sırasında katledilen Mele Hasan Sanır ve Kürt kadın siyasetçi Pakize Nayır’ın ailesini ziyaret etti.

Nayır’ın evinde kısa bir konuşma yapan milletvekili Dersim Dağ, “Halklarımıza yaşananları asla unutmayacağız” dedi.

Maraş’ta Yapılacak Katliamı Protesto Eylemi “Milli Güvenliği Tehlikeye Düşüreceği “ Gerekçesiyle Valilikçe Yasaklandı..!

Maraş katliamının 40. yılı dolayısıyla Maraş’ta yapılacak anma valilik tarafından yasaklandı. AKP iktidarı devlet desteğinde MHP-Ülkü Ocaklarınca yüzlerce emekçinin hunharca katledildiği Maraş katliamının gündemde tutulması ve gerçeklerin dillendirilmesinde “Milli güvenliği tehlikeye sokacağı “gerekçesiyle Maraş katliamının 40. yılı dolayısıyla Alevi kurumlarının katılımıyla 22 Aralık’ta Maraş’ta yapılacak anma valilik tarafından yasaklandı.

Maraş Valiliği yaptığı yazılı açıklamayla Maraş katliamını anma programına yasak getirdi. 2018 yılı sonuna kadar il genelinde yapılacak her türlü toplantı ve yürüyüşlere yönelik yasaklama kararı alındığı duyuruldu.

Valiliğin internet sitesi üzerinden yayınlanan açıklama şöyle: “İdarece; ilimiz sınırları içerisinde tesis olunan huzur ve güven ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi doğrultusunda; il genelinde toplantı, gösteri ve benzeri etkinlikler 12/12/2018 günü saat 08.00’den 31/12/2018 günü saat 17.00’a kadar yasaklanmıştır.”