Suruç İçin Adalet Platformu: Davanın cezasızlıkla sonuçlanmasına izin vermeyeceğiz..!

Suruç İçin Adalet Platformu, yaptığı yazılı açıklamayla katliamın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen adalet beklentisinin halen karşılanmadığını vurguladı. Açıklamada “Katliamın tüm bağlantılarının ve faillerinin yargılanması yapılmadan dosyanın bu şekliyle karara çıkmasına, davanın cezasızlıkla sonuçlanmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Suruç katliamının üzerinden geçen 6 yıla rağmen; başta katliamda yaşamını yitirmiş kişilerin yakınları ve katliamda yaralananlar olmak üzere, tüm toplumun adalet beklentisi halen karşılanabilmiş değil.

Geride kalan 6 yılda Suruç katliamının tüm siyasi sorumluları dahil bütün faillerinin yargılanabilmesi mümkün olmamıştır. Suruç için adalet, herkes için adalet diyerek yıllardır ısrarlı bir adalet mücadelesi yürütenlerin özverili çabası sonucu dönemin İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal ve İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli iki emniyet mensubu yargılanmış ve aldıkları göstermelik cezalar para cezasına çevrilmiştir.

Suruç Katliamı ve ardından Türkiye’de gerçekleşen tüm IŞİD saldırılarının asıl faillerinden olan Erdoğan ve Davutoğlu hakkında yapmış olduğumuz tüm şikayetler, diğer kamu görevlilerinde olduğu gibi takipsizlik kararıyla sonuçlanmıştır. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşanan katliamlarla ilgili zaman zaman sorumluları işaret eden açıklamada bulunmuş; ancak bildiklerini kamuoyu ile paylaşmaktan imtina etmiştir. Katliam ana davasında Ahmet Davutoğlu’nun dinlenilmesi talebimiz kabul edilmemiştir.

Katliam davasının şekli anlamda yargılanan tek sanığını Yakup Şahin mahkemeye dahi getirilmemekte; dosyaya gelen çeşitli belgeler, dinlenen tanıklar ve basında çıkan çeşitli haberler katliamın başkaca fail ve fiillerle bağlantısını ortaya koymuşken, mahkeme taleplerimizi kabul etmemekte ısrar etmektedir. Katliam gününe dair eksik kamera görüntüleri dahi hala tamamlanabilmiş değildir.

Ocak ayında yakalanan ve İçişleri Bakanlığı tarafından Suruç Katliamı’nda kullanılan patlayıcıları temin eden kişi olarak açıklanan Azzo Halef Süleyman El Aggal’a dair soruşturma dosyası dahi mahkeme dosyasına gelmeden davanın görüldüğü son duruşma olan 27 Mayıs tarihinde savcılık mütalaası verilmiştir. Mahkemenin dosyayı bir an önce karara çıkarmak istemesi, failleri yargılamayacağına dair açık bir beyandır.