Sorun Demokrasi ve Kürt Sorunu Olunca Düzen Partileri Ortaklaşıyor: MHP Eskisi Halk Düşmanı İyi Parti “HDP kaybetsin” diye Iğdır’da Cumhur İttifakı’nı destekleyecek: “Sistem ne ödül vaat etti?”

HDP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında olduğu bazı büyükşehirlerde aday çıkarmaması İyi Parti’de “gizli ittifak” tepkisine ve istifasına yol açınca İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den bir karşı hamle geldi.

Akşener, dün (30 Ocak) hem milliyetçi oyların hem de HDP oylarının güçlü olduğu Iğdır’da aday göstermeme kararı aldıklarını açıkladı. Kararın sebebinin sorulması üzerine Akşener şöyle dedi:

HDP’nin kazanmaması için. Bizim aday çıkarmamız durumunda belediyenin HDP’li olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Madem Iğdır’da HDP ile yarışacak bu sistem, biz Iğdır’da aday çıkarmayacağız. Bu yüzden AKP veya MHP’li bir belediye başkanının olmasında sakınca görmüyoruz.

Akşener, bugün de Söğüt’te katıldığı etkinlikte benzer konuşmaya devam etti:

HDP orada 44 bin oy aldı. MHP 23 bin 400 civarında oy aldı. AK Parti 23 bin civarında oy aldı. İyi Parti ise 5 bin 500 oy almış. İyi Parti şimdi dedi ki aday çıkarmıyoruz. Yani ne demek istiyoruz; her yerde Cumhur İttifakı el ele tutuşmuş durumda ama buna karşılık ilginç bir şekilde, hem bu bekayı söyleyenler hem HDP’yi şeytanlaştıranlar, o şeytanlaştırılmış HDP’yi bize yapıştırmaya çalışanlar görülüyor ki her yerde ittifak yapmışlar ama Iğdır’da iki ayrı aday çıkmış. Ben öneride bulundum, laf söz önemli değil, tutumdur bu. Tutumumuz açık; aday çıkarmıyoruz. Yani bu iki siyasi parti yan yana gelip anlaşsınlar, adaylarını teke düşürsünler. Hangi partinin adayı üzerinde karar verirlerse versinler biz oylarımızı o tarafa yönlendireceğiz.

“Sistem” CHP ve İyi Parti’ye ne vaat etti?

İnci Hekimoğlu, Artı Gerçek’teki yazısında Akşener’in açıklamasındaki “sistem” vurgusuna dikkat çekti.

Akşener’in bu vurguyla AKP-MHP blokunun oluşturduğu sisteme karşı durmadığını ve bu “sistem” içinde HDP’ye yer olmadığını itiraf ettiğini belirten Hekimoğlu, CHP’nin Urfa Siverek’e Fatih Mehmet Bucak’ı aday göstermesinin, Onursal Adıgüzel’i bir kez daha seçim sisteminin başına getirmesini, Eren Erdem’e sahip çıkmamasının ve Leyla Güven’i umursamamasının da bu “sistem” tartışmasından farklı düşünülemeyeceğini ifade etti.

Hekimoğlu yazısını ise “yanıtsız” dediği bir soruyla bitirdi:

Bu kadar yatırım yaptıklarına göre “sistem” CHP ve İyi Parti’ye ne vaat etti? 31 Mart’tan sonra nasıl bir ödül almayı bekliyorlar?