Sivas katliamı duruşması görüldü: Bu mahkemede adalet sağlanamaz..!

Madımak katliamı ile ilgili üç firari sanığın yargılandığı davada sanıkların yakalanamamasına tepki gösteren avukatlar, “Biz kayıp sanıkların adreslerini mahkemeye sunduğumuzda ertesi gün o adreslerden yok oluyorlar” dedi.
1993 yılında Sivas’ta gerçekleşen Madımak katliamı ile ilgili üç firari sanığın yargılandığı davanın 28’inci duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya katliamda yakınlarını kaybeden aileler, Alevi kurum temsilcileri, HDP ve CHP’li milletvekilleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.
‘Bu mahkemede adalet sağlanamaz’
Duruşmada ilk olarak katliamda yakınını kaybeden Hüseyin Karababa söz aldı. Karababa, “29 yıldır bu mahkemelere geliyoruz. Adeta suçlu muamelesi görüyoruz. Hiçbir sanık doğru düzgün yargılanmadı. Tanıklar dinlensin dedik reddedildi. Dönemin yetkilileri dinlenmedi. Hiçbir talep kabul edilmedi. Bu yüzden heyetinizi reddediyor ve reddi hakim talebinde bulunuyorum. Bu mahkemede adalet sağlanamaz” diye konuştu.
Sonrasında söz alan avukat Özgür Piroğlu da adil bir yargılama yapılmadığını vurgulayarak reddi hakim talebinde bulundu.
‘Firari sanıklar yakalansın’
Ardından konuşan avukat Hüsniye Şimşek, “29 yıl geçti. Bugüne kadar siyasi sorumlular tanık olarak bile dinlenmedi. Tüm taleplerimiz reddedildi. Dönemin siyasilerinin ve yetkililerinin dinlenmesini istiyoruz. Bu katliamlar aydınlatılmazsa katliamlar yaşanmaya devam edecektir. Firari sanıkların yakalanması için gerekli adımların atılmasını istiyoruz” dedi.
‘Yeterli yargılama yapılmadı’
Avukat Şenal Saruhan ise firari sanıkların önce gözaltına alındığını ancak sonra serbest bırakıldıklarını hatırlattı. Katliam davasında toplamda 124 kişi hakkında karar verildiğini söyleyen Saruhan, şunları ifade etti:
Ancak bu olaya 15 bin kişi katıldı. Yeterli yargılama yapılmadı. Eksik kaldı. Baş zanlı Erçakmak yurt dışında aranıyordu. Sivas’ta evinde öldü. Bu davada insanlığa karşı işlenen suç var. Zaman aşımına uğratılamaz. Almanya bu firari sanıkları vermiyor deniyor. Biz orijinal yazışmaları görmek istiyoruz. Biz adaletin yerini bulması için çabalıyoruz. Bu sadece Alevileri ilgilendirmiyor. Bu bir insanlık suçudur. Biz kayıp sanıkların adreslerini mahkemeye sunduğumuzda ertesi gün o adreslerden yok oluyorlar. Adres değiştiriyorlar. Bu konuda kırmızı bülten çıkarılması için bir kez daha talepte bulunuyoruz.
Duruşma ertelendi
Mahkeme heyeti, beyanların ardından kararını açıkladı. Firari sanıklar hakkında yakalama kararlarının devamına karar veren mahkeme heyeti; katılan vekillerinin dilekçelerinin kabulüne, Adalet Bakanlığı’na müzekkere yazılarak sanıklar hakkında düzenlenen kırmızı bültenin hangi tarihte İNTERPOL’e gönderildiğinin sorulmasına, Almanya hükümetine kırmızı bülten gönderilip gönderilmediğinin sorulmasına, İNTERPOL tarafından yayınlanan kırmızı bültenle arananalar listesine dair uluslararası bültende bu sanıkların isimlerinin yer alıp almadığının sorulmasına ve reddi hakim talebinin reddine karar verdi.
Duruşma 21 Eylül’e ertelendi.