Sendemi Brutüs Topbaş: Damadım ihanet şebekesi ile yollarını ayırdığını beyan etti..!

Damadı Cemaat’e yönelik operasyonlarda gözaltına alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş Twitter’dan açıklama yaptı. Topbaş, damadının “ihanet şebekesi” ile yollarını ayırdığını söylerken, neden 15 Temmuz’da Türkiye’de olmadığını da açıklamaya soyundu
15 Temmuz darbe girişimi ardından başlayan Cemaat’i tasfiye operasyonları AKP’nin simge isimlerine de dokunmaya başladı. Yıllarca iktidar ortaklığı yaptığı Cemaat’le “hem ticaret hem siyasette hem de akrabalıkta” iç içe geçmiş çıkar ağları, kadro ve kitle ilişkilerine sahip AKP’de operasyonların değdiği bir isim de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş oldu. “Demokrasi nöbetleri” adı altındaki gösterilerilerde “Topçu Kışlası’nı yapacağız” dahil olmak üzere “en sert” söylemleri dilinden düşürmeyen Topbaş’ın damadı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı operasyonlar kapsamında gözaltına alındı.
Topbaş, damadının gözaltına alınması üzerine Twitter’dan yaptığı açıklamada “17/25 Aralık’tan sonra damadım bu ihanet şebekesi ile yollarını ayırdığını beyan etti.Yargı süreci elbette gerçeği ortaya çıkaracaktır. Eğer damadım beyanının aksine davranmışsa hak ettiği cezayı çekecektir” dedi.
Topbaş açıklamasında neden 15 Temmuz’da ülkede olmadığını da açıklamak zorunda kaldı.
Kadir Topbaş’ın twitter’dan yaptığı açıklamalar şöyle:
-Sosyal medyadaki şahsıma yönelik iddiaları yanıtlamak istiyorum.
-Gezi ve 17/25 Aralık süreçlerinde yurt dışında değildim, İstanbul’daydım.
-15 Temmuz’da BM toplantısı için New York’ta bulunuyordum.
-Aylar önce planlanan BM toplantısına Sn Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde katıldım.
-ABD’den uçuşlar iptal edildiği için İstanbul’a gecikmeli dönebildim.
-FETÖ operasyonunda damadım Ömer F. Kavurmacı gözaltına alındı.
-17/25 Aralık’tan sonra damadım bu ihanet şebekesi ile yollarını ayırdığını beyan etti.
-Yargı süreci elbette gerçeği ortaya çıkaracaktır.
-Eğer damadım beyanının aksine davranmışsa hak ettiği cezayı çekecektir.
-“Kızım Fatıma dahi olsa elini keserim” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz.
-Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan ile 42 yıldır omuz omuza yürüyen biri olarak tavrım nettir.
AKP’nin krizi
Darbe girişimi sonrası Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli, “Darbecilerin siyasi destek arayışının işaretleri var henüz isim verme aşamasında değiliz” derken tasfiye sürecinin parti içinde yaratacağı krizi ertelemişti. “Darbe kabinesi kimdi?” sorusu etrafında Cemaat itirafçıları ortalarda Abdullah Gül, Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Ahmet Davutoğlu, Kadir Topbaş isimlerini dolaştırırken AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı imzasıyla parti teşkilatlarına gönderilen “Cemaatçileri arındırın” genelgesine “teşkilat içinde fitne ve dedikoduya izin vermeyin, birlik beraberliğimiz bozulabilir” uyarısı eklenmişti.