Sarayın Askeri İstanbul Valisi İşkenceci Polislere Soruşturma İzni Vermedi İ İşkenceye Gerekçe Aynı, Şahıs Kendisine zarar vermiş:..!

Vali Ali Yerlikaya, gözaltı sırasında polislerin Sürenoğlu’na orantılı şekilde güç kullanmalarının “görevleri gereği olduğunu” savunurken, yüzündeki yaralara ilişkin de “Götürüldüğü araç içerisinde beklerken aracın sert kısımlarına kafasını vurarak kendisine zarar verdi” iddiasında bulundu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, avukat Sertuğ Sürenoğlu’nu darp eden Cumhurbaşkanlığı korumaları hakkında soruşturma izni vermedi. Vali Yerlikaya, gözaltı sırasında polislerin Sürenoğlu’na orantılı şekilde güç kullanmalarının “görevleri gereği olduğunu” savunurken, yüzündeki yaralara ilişkin de “Götürüldüğü araç içerisinde beklerken aracın sert kısımlarına kafasını vurarak kendisine zarar verdi” iddiasında bulundu.

Avukat Sertuğ Sürenoğlu, Demirören-Kalyoncu ailelerinin düğününün yapıldığı Çırağan Sarayı’nın önündeki trafiğin neden kesildiğini sorduğu için Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından gözaltına alınarak araç içerisinde darp edilmişti. Başta Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun aralarında bulunduğu baro başkanlarının şikâyeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış ve korumalar hakkında valilikten soruşturma izni istemişti. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “polisler E.T. ve E.F.A. hakkında soruşturma izni verilmemesine” karar verdi.

Sürenoğlu’nun “polislerin tutanağı zorla imzalattıklarına” ilişkin ifadesine değinilen kararda, “Kendisinin hukuk fakültesi mezunu ve aynı dalda doktora öğrencisi olduğu düşünüldüğünde, bu tür hukuki konularda nasıl davranması gerektiğini biliyor olması gerektiği, 35 yaşında olgun ve eğitimli bir insan olduğu döşünüldüğünde, Çırağan Oteli’nde, merkezi bir yerde, kalabalık bir ortamda, kendisini tehlikede hissetmesi ve bu tutanağı imzalamak zorunda kaldığını söylemesinin hayatın olağan akışına uymadığının değerlendirildiği” savunuldu.