Sancar: İktidar IŞİD’e, biz ise onlara karşı direnen Kobani halkına yardım ettik..!

‘Kobani soruşturması’ adı altında başlatılan gözaltı operasyonlarına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “İktidar IŞİD’e, biz ise IŞİD karşısında direnen Kobani halkına yardım ettik. IŞİD yenildi, Kobani halkının direnişi zafere ulaştı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile bileşen partilerinin eş genel başkanları HDP Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Açılış konuşmasını yapan HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Sultan Özcan, ileriki dönem yol haritası belirlemek üzere bir toplantı yaptıklarını duyurdu ve HDP’nin bileşen siyasi partilerin eş genel başkanlarını kürsüye davet etti.

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, yeni dönem hazırlıkları kapsamında bir süredir yetkili kurullarıyla toplantılar gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün bileşen partilerimizin eş genel başkanları ve sözcülerimizle, hafta sonu da PM ile toplantı serimizi gerçekleştiriyoruz. Gündemlerimiz yoğun, Türkiye’nin sıcak gündemleri var. En başta ekonomik kriz başta olmak üzere siyasal gelişmeleri bütün boyutlarıyla tartışıp çözüm üretmeye ve bunları hayata geçirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

‘İktidar IŞİD’e, biz Kobani’ye yardım ettik’

Hafta içi partililerine yönelik “Kobani soruşturması” adı altındaki gözaltılara değinen Sancar, şunları ifade etti:

Partimize karşı açılan kapatma davası, önceki dönem eş genel başkanlarımız ve MYK üyelerimizin rehin tutulduğu Kobani Kumpas Davası devam ediyor. Bu dava devam ederken iki gün önce de Kobani’de ikinci dalga operasyon adı altında yeni bir saldırı başlattı bu iktidar. Bu saldırıda Kobani’ye yapılan insani yardımlar suçlama konusu yapılıyor. Bir kez daha altını çizerek belirtelim, bu iktidar IŞİD’e, biz ise IŞİD karşısında direnen Kobani halkına yardım ettik. IŞİD yenildi, Kobani halkının direnişi zafere ulaştı.

Bu davalar ve operasyonlar iktidarın o döneme ilişkin bitmeyen öfkesinin ve dinmeyen intikam arayışının sonucudur. Buradan herhangi bir sonuç elde etmeleri söz konusu olamaz. Çünkü tarihin geri çevrilmesi diye bir durum söz konusu olamaz.

‘Kararlılığımız devam ediyor’

Demokrasi İttifakı’nın, konferans ve kongre kararları olduğunu söyleyen Sancar, Demokrasi İttifakı’nı en geniş kesimleri temsil edecek şekilde inşa etme kararlılıklarının devam ettiğini ifade etti.

Türkiye’de çoklu krizlerden çıkmanın tek yolunun Demokrasi İttifakı ve mücadele ortaklığı olduğunu belirten Sancar, “Seçimler de bu görüşmelerimizin ve tartışmalarımızın bir parçasıdır. Önceliğimiz mücadele ortaklığını en geniş çerçeveye yerleştirmektedir. Şimdiye kadar bu çalışmalardan aldığımız sonuçların önemli olduğunu belirtmeliyim. Bu yol ilerleyecektir Türkiye halklarına bu karanlık girdaptan çıkma yolunu bu çalışmalar sunacaktır” dedi.

‘1 Mayıs önemli bir dönemeç olacak’

Yaklaşan 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili de konuşan Sancar, şunları dile getirdi:

Birlikte hareket ettiğimiz partilerin ve siyasi inisiyatiflerin de aynı hassasiyetle hareket etmesi umudumuzu büyütmektedir. Bu vesileyle biz 1 Mayıs’a ortak hazırlanıyoruz. 8 Mart’ın ve Newroz’un coşkusu 1 Mayıs alanlarında daha da güçlenerek yankılanacak.

Bu sene 1 Mayıs diğer dönemlerden bazı farklı özellikler taşımaktadır. Bizler 8 Mart’ı, Newroz’u ve 1 Mayıs’ı aynı ruhuyla buluşturacak bir hedefle hazırlanmaktayız 1 Mayıs’a. Bu buluşma sadece bu yıl ve önümüzdeki seçimler için değil Türkiye’nin geleceğini inşa etmek için de en temel seçenek ve dayanak olacaktır. Türkiye’nin yeni bir başlangıç yapabilmesi demokratik ve sosyal cumhuriyete giden yolda daha güçlü adımlarla ilerlemesi için 1 Mayıs önemli bir dönemeç olacaktır.

‘İttifak çalışmalarımız sürüyor’

Açıklamanın ardından gazetecilerin “İttifak çalışmalarınız ne durumda” sorusuna yanıt veren Sancar, “Biz zaten bileşenler olarak HDP’nin asli unsurlarıyız. Demokrasi İttifakı çalışmaları çerçevesinde çeşitli alanlarda çalışma yürütüyoruz. En somut adım 6 sol, sosyalist, devrimci parti ve inisiyatifle yürütmekte olduğumuz çalışmalardır. Bu çalışmalar umut verici bir şekilde ilerlemektedir. Bunun temelini de ortak mücadele oluşturuyor. Değişik toplum kesimleriyle ve farklı partilerle ittifak çerçevesinde.