Rojava-Kamışlı’da IŞİD Saldırısı en az 52 kişi yaşamını yitirdi yüzlerce kişi de yaralandı..!

27 Temmuzda Rojava’nın Kamışlı kentinin Amûdê yolu üzerindeki Xerbi Asayiş Merkezi yakınlarında saat 09.25’de kasasında koyun ve bomba yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda, zerinde sivilin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Kuzey Suriye Federasyonu’nun Cizîrê Kantonu’na bağlı Kamışlı kentinde IŞİD çeteleri tarafından bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıya ilişkin arama kurtarma ve inceleme çalışmaları devam ediyor. Rojava Asayiş yetkililerinin verdiği bilgilere göre, ilk saldırı saat 09.25’da Amûdê yolu üzerindeki Xerbî Asayiş Merkezi yakınlarında gerçekleşti. Kasasında koyunların bulunduğu bomba yüklü bir kamyonun patlatılmasının hemen ardından mazot yüklü bir başka kamyon patladı. Ancak infilak eden bu mazot yüklü kamyonun bomba yüklü olup olmadığı henüz netleştirilemedi. Patlamanın şiddetiyle çevredeki birçok ev ve işyeri yıkıldı, büyük çaplı hasar meydana geldi.

Enkaz altından 6 cenaze çıkarıldı

Yıkılan binaların altında halen sivillerin olduğunu belirtilen patlamalar sonrası bölgeye ulaşan Sağlık Konseyi’ne bağlı Heyva Sor a Kurd ekipleri, hemen arama-kurtarma çalışmalarına başladı. Yürütülen bu çalışmalar sonucu yıkılan bina enkazlarının altından 2’si çocuk, 3’ü kadın ve bir erkeğe ait olmak üzere 6 kişiye ait cenaze çıkarıldı. Sağlık ekipleri enkaz altında kalan yurttaşları kurtarma çalışmaları devam ederken, itfaiye ekibi de çevrede çıkan yangınları söndürdü.

Yurttaşlar kan bağışı için hastaneler akın etti

Hastanelere taşınan yaralılar için ise tüm kent halkı seferber oldu. Hastanelere koşan kent halkı, yaralılar için kan bağışında bulundu. Onlar gibi Kamışlı’nın yakınında yer bulunan Amûdê kentinde de yüzlerce kişi Kamışlı’daki saldırıda yaralanan yurttaşlar için kan bağışında bulundu.

52 ölü, 150’den fazla yaralı…

Gerçekleştirilen saldırıya ilişkin en Cizîr Kantonu Sağlık Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yazılı bir açıklama yayımlandı. Sağlık Konseyi “barbarca” olarak tanımladığı bu saldırı sonucu büyük çoğunluğu sivillerden oluşan 35 kişinin şehit düştüğünü, 150’den fazla kişinin da yaralandığını belirtti.

Barabarca bir saldırı…

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: Türk devletinin destek verdiği DAİŞ çetelerinin Micbic Askeri Meclisi tarafından Minbic’de yenilgiye uğratılması ardından, bu terörist gruplar bugün Kamışlı’da sabah saatlerinde barbarca bir saldırı düzenlemişlerdi. Xerbî mahallesinde Asayiş yakınlarında saat 09.25’de gerçekleşen bombalı saldırıda büyük çoğunluğu sivillerden oluşan 35 kişi şehit düşmüştür. Şehitlerin arasında kadın ve çocuklarda bulunuyor. Yine saldırıda 150’den fazla kişi de yaralanmıştır.

Korkakça gerçekleşen saldırıyı kınıyoruz…

Diğer yandan patlamanın etkisiyle yıkılan işyerleri ve binalarda, enkaz altında birçok sivil bulunmaktadır. O nedenle şehit ve yaralı sayısı artabilir. Saldırının gerçekleştiği bölgede arama-kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Saldırı sonrasında Sağlık Konseyine bağlı tüm sağlık kurumları yaralılar için harekete geçmiş vaziyettedir. Cizîr Kantonu Sağlık Konseyi Eşbaşkanlığı olarak Kamışlı’da korkakça gerçekleşen terörist saldırıyı lanetliyor ve şehit yakınlarına taziyelerimizi iletiyoruz, yaralılar için acil şifa dileklerinde bulunuyoruz.”

Acil kan çağrısı

Saldırıda yaşamını yitiren ve yaralanan yurttaşlar var. Qamişlo’da hastanelerden yaralılar için acil kan çağrısı yapılıyor. Yaralıların kaldırıldığı hastaneler ise şöyle: Ferman hastanesi, Selam hastanesi, Nur hastanesi, Emel hastanesi, Şifa hastanesi, Nefes hastanesi

3 günlük yas ilan edildi

Saldırının Kuzey Suriye’de teröre ölümcül darbelerin indirildiği bir süreçte, Kobanê’de başlayan ve Minbic’e kadar uzanan özgürlük mücadelesinin başarılarını gölgelemek için halkı hedef alan bir saldırı olduğuna dikkat çeken Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu, Xerbî mahallesinde bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin yakınlarına taziyelerini ileterek Rojava genelinde 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

KCD-E: Acil eyleme çağırıyoruz

Öte yandan Avrupa Kürt Demokratik Kongresi (KCD-E) sabah saatlerinde sivillere dönük yapılan saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği saldırıyı barbarca olarak niteleyen KCD-E, Türk-Arap ve Fars devletleri tarafından sömürgeleştirilen Kürdistan halkına karşı yapılan saldırı karşısında Avrupa’da yaşayan Kürdistan halkını ve dostlarını acil eyleme çağırdı. Yapılan saldırının Kürt halkını özgürlük ve demokrasi mücadelesinden alıkoymacığının vurgulandığı açıklamada, saldırının Kürt halkının iradesini daha da bilediğini, cesaretini keskinleştirdiğini, demokrasiye ve özgürlüğe olan bağlılığını daha da artırdığına dikkat çekerek, “Kürdistanlıları yapılan bu vahşi katliamı kınamak ve halkımızla birlikte olduğumuzu göstermek amacıyla demokratik eylem ve etkinliklere katılmaya çağırıyoruz” dedi.