‘Renkli şal hangi suç kapsamına giriyor?’

HDP’li Pero Dundar, Esenyurt’ta damat ve yakınlarının tutuklanmasını Meclis’e taşıyarak, “Sarı, kırmızı, yeşil renkli şal takmak hangi suç kapsamına girmektedir” diye sordu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dundar, İstanbul Esenyurt’ta düğünde sarı, kırmızı, yeşil renklerin olduğu şal taktıkları gerekçesiyle damat ve yakınlarının tutuklanmasını Meclis’e taşıdı. Dundar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
Önerge gerekçesinde, 1991 yılında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge hatırlatılarak, “Kürt kültüründe mühim bir yere sahip olan sarı, kırmızı, yeşil renkler, toplumsal hayattan çıkarılmak istenmiş, bu renkleri içeren kıyafet giyenler gözaltına alınmış, tutuklanmıştır. Hatta trafik ışıklarında bu üç rengin bir arada bulunmasına bile tahammül edilememiş ve yeşil renk trafik ışıklarından çıkarılmıştır” denildi.
Türkiye’de 15 Temmuz Darbe girişimi ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sonrasında da Kürt dili ve kültürüne, Kürtçeye dönük keyfi, öngörülemez uygulamaların devreye konulduğuna dikkat çekilen gerekçe de şu ifadeler yer aldı: “Bugün Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıların konserleri, Kürtçe tiyatro oyunları makul ve makbul herhangi bir gerekçe sunulmadan yasaklanmakta, yine Kürtçe şarkı söyleyen sokak müzisyenleri kolluk kuvvetleri eliyle engellenmektedir. Mahkemelerde Kürtçe savunma yapma taleplerinin önüne türlü gerekçelerle geçilmekte, yine cezaevlerinde tutuklular Kürtçe konuştukları için haklarında disiplin soruşturmaları açılmaktadır. Muğla’da 2015 yılında ulusal kıyafetler giydiği için bir yurttaşın linç edilmesine benzer bir gerekçeyle 12 Haziran’da İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir düğünde sarı, kırmızı, yeşil şal takan damat ve damadın ailesi tutuklanmış, düğünde Kürtçe şarkı söyleyen müzisyenler ise gözaltına alınmıştır. Bu örneklerle de görülmektedir ki Kürtçe başta olmak üzere farklı kültürlere ve dillere ‘bölünme paranoyası’ ile yaklaşılmakta ve baskılara her geçen gün bir yenisi eklenmektedir.”
Dundar, Bakan Soylu’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
“* Sarı, kırmızı, yeşil renkli şal takmak hangi suç kapsamına girmektedir? Bunun yasal mevzuattaki karşılığı nedir?
* Yasaklı olan renkler nelerdir
* Hangi renkler yan yana geldiği takdirde suç teşkil ediyor