Polislere değil, işkence görenlere soruşturma..!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerine yönelik 17 Haziran’da Adana, Antalya, Niğde ve Mardin’de yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 5’i çocuk 31 kişi, 20 Haziran’da ek gözaltı süresi için getirildikleri Adana Adliyesinde ters kelepçe dayatmalarını kabul etmedikleri için polislerin işkencesine maruz kalmıştı.

Gençlerin işkenceye maruz kalmasına tepki gösteren avukat Özgür Yakut da polislerce darp edilerek, gözaltına alındı. Adana Barosunun Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile yaptıkları görüşmenin ardından Yakut serbest bırakıldı.

Gençlere soruşturma

Yakut ve Adana Barosu, 21 Haziran’da polisler hakkında “Yerine getirdiği görev nedeniyle kamu görevlisini hürriyetinden yoksun bırakma ve hakaret” ile “Kamu görevlisine karşı görevini yapmasına engellemek amacıyla cebir veya tehdit kullanma” suçlarıyla cezalandırılması talebiyle Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatan Başsavcılık işkenceye maruz kalan gençler hakkında “Görevli memura mukavemet ve mala zarar verme” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında gözaltındaki bazı gençler, polislerce ifadeleri alındı. Adana Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından darp raporu alan gençler, üzerlerine atılı “Görevli memura mukavemet ve mala zarar verme” iddiasını reddederek işkenceye maruz kaldıklarını beyan etti.

Vücutlarında morluklar var

Baro ve Yakut’un yaptığı suç duyurusuna ilişkin Başsavcılığın soruşturma açarak, olay anına ait görüntüleri incelediği öğrenildi. Öte yandan işkenceye maruz kalanlar arasında olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adana İl Yöneticisi Halit Şaşmaz’ın avukatı Beyhan Günyeli, müvekkilinin kafasında şişlikler; kol, omuz ve bacaklarında çizik ile ezilmelerin olduğunu ve ATK doktorunca ilaç verildiğini kaydetti.

Günyeli, “Açılan soruşturmanın hukuka aykırı olduğunu düşünüyorum. Adalet terazisinin dengede olmadığını düşünüyorum. Müvekkiller darp edilmesine rağmen kolluk görevlileri hakkında işlem yapılmamasının da cezasızlık politikasının devamı olduğu kanaatindeyim. Kolluk görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Diğer gençlerin de vücutlarının değişik yerlerinde morluk ve darp izleri olduğu öğrenildi.