Polisin Tehdit ve Provokasyonuna Rağmen Yüzlerce Emekçi HDP’nin Şişlide HDP’nin Basın Açıklamasına katıldı..!

 

İstanbul Şişli Meydanında  HDK‘nin çağrısıyla yüzlerce kişinin katılımıyla, HDP milletvekillerinin tutuklanması protesto edildi. Saat 16.00’ya yapılan eylem çağrısına  tüm polis baskısı terörü ve tehdidine rağmen 500’ü  aşkın kişi toparlanırken kitle meydana sığmayarak yola da taştı. “Direne direne kazanacağız!”, “HDP halktır halk burada!”, “Be serok jiyan nabe!”, “Kürdistan faşizme mezar olacak!”, “Her yer Amed her yer direniş!”,Faşizme karşı omuz omuz omuza,”susma Sustukça Sıra Sana gelecek” vb.  sloganlarının sıklıkla atıldığı eylemde,  polis “Hırsız katil AKP!” sloganının atılması üzerine “Konusu suç teşkil eden sloganlar atıyorsunuz. Müdahale ederiz” diyerek saldırı tehditlerinde bulundu.

Eylemde  polisin sürekli olarak anons yaparak  ortamı germeye ve provokasyon yapmaya çalıştığı basın açıklamasında önce HDP İstanbul  İl eşbaşkanı  Doğan  Erbaş konuştu.  Erbaş konuşmasına  basın açıklamasına katılanları Kürtçe ve Türkçe  selamlayarak başladı. AKP faşizminin, saray önderliğinde yeni  sivil bir  darbe ile  baskı ve saldırılarını artırarak HDP’yi politika dışına itmeye çalışarak, tek adam diktatörlüğünü ilan etmek için pervasızca saldırıya geçtiği, HDP’nin  eşbaşkanlarla birlikte toplam 9 milletvekillerinin tutuklandığı,  muhalif güçlere saldırının giderek arttığı  ve bu saldırı karşısında HDP’nin direndiği için hedef tahtasına oturulduğunu  ifade eden konuşmasına, bu koşullarda halkın iradesine sahip çıkmak,OHAL-KHK rejimine karşı birleşik mücadelen etmenin önem ve aciliyetine vurgu yapan Erbaş,  teslimiyet dayatmasını boşa çıkarmak için direnişin büyütülerek tüm devrimci-demokrat ve ilerici güçlerin eylem birliği içinde hareket etmesinin gereğini belirterek sözlerini direne direne kazancağızla noktaladı.  Daha sonra HDP Milletvekili Sezai Temelli direniş hattını büyütmenin ne kadar aciliyet taşıdığını dillendirerek  her alanda direnişini geliştirileceğini belirtti. Katılımı kurumlar adına yapılan  konuşmada, yargının iktidarın payandası olduğu ve susku kumpasının büyütülmeye çalışıldığı  gözaltı ve tutuklamaların,Cumhuriyet gazetesi ve basına-tV ve radyolara yönelik saldırıların ve tutuklamaların demokrasi,eşitlik ,barış, kardeşlik ve bir arada yaşamaya yapılan bir darbe olduğu vurgulanarak birleşik kavgayı büyütme çağrısıyla konuşmalara sona erdi. Eyleme aralarında Halkın Birliği  okurlarının olduğu birçok devrimci, ilerici kurum

katılırken,  polis eylem bitince Mecidiyeköy yönüne doğru dağılan Cumhuriyet gazetesine yürmek isteyen  kitleye hiçbir uyarı yapmadan tazyikli su, biber gazı ve plastik mermilerle saldırıya geçti. Polis kimi ara sokaklara da girerek biber gazı attı. Çevik kuvvet kitlenin olmadığı Osmanbey yönüne de yöneldi.

Ara sokaklarda yer yer polis saldırısına karşı direnişe geçilirken çöp konteynırlarıyla barikat kurularak taşlarla karşılık verildi. Biber gazı nedeniyle baygınlık geçirenler oldu.

Kitlenin bir bölümü Cumhuriyet gazetesi önündeki nöbete katılmaya doğru yönelirken polis burada da saldırıya geçti. Kitleye azgınca saldıran polis darp ederek gözaltı yaptı. Gözaltına alınanlardan bazıları kitlenin inisiyatifle polisin elinde geri alındı. Polise tepki gösteren kadınlar da saldırıya uğradı.

HDP Halktır Halkın İradesine Sahip Çıkalım..!

Kahrolsun Faşist Diktatörlük..!

 Yaşasın Devrim ve Sosyalizm Mücadelemiz…!

HDP Vekil ve Belediye Başkanları Serbest Bırakılsın..!

Faşist Saldırıları Püskürtmenin Tek yolu Birleşik Direnişi Büyütmektir..!

İstanbul Halkın Birliği Okurları