Polis Yürüyüşe İzin Vermedi, HDP’li Vekiller Oturma Eylemi Yaptı..!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekillerinin, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı ve 96. gününe giren açlık grevine destek için İstiklal Caddesi’nde yapmak istediği yürüyüşe polis izin vermedi.
Taksim Hill Otel’de saat 11.00’de biraraya gelen vekiller daha sonra otelden İstiklal Caddesi’ne yürümek istedi.
Polisin yürüyüşe izin vermemesi üstüne Mardin Milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar ile polis yöneticileri arasında uzun süren tartışma yaşandı.
Polis yetkilileri İstiklal Caddesi’nde Ağustos ayından bu yana hiçbir yürüyüşe izin verilmediğini belirterek, “Size izin verirsem önceden yürümek isteyenlere haksızlık yapmış olurum, bundan sonra da tüm yürümek isteyenlere izin vermem gerekir” dedi.
Bunun üstüne grup Gümüşsuyu istikametinde yürümek istedi ama yine polis engeliyle karşılaştı.
Grubun Taksim anıtı yönünde yürümek istemesi üzerine polis yeniden barikat oluşturdu.
Polisin barikatı kaldırmaması üstüne Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli basın açıklamasını otel önünde gerçekleştirdiler.
Temelli: Tecrit burada
Temelli açlık grevi hakkında bilgiler verdi: “Leyla Güven’in açlık grevinin 96. gününde, sevgili Nasır Yağız’ın 83. gününde olduğu, Türkiye’de cezaevlerinde 300’den fazla tutuklu ve hükümlünün 57 gündür açlık grevinde olduğu, Kandıra’da Sebahat Tuncel ve Selma Irmak’ın 27. Gününde açlık grevini sürdürdüğü bir eylemin duyarlılığını yaratmak için burada bir araya geldik.”
Temelli polis barikatlarını göstererek “Tecridin fotoğrafını görmek istiyorsanız Taksim’e bakın. Tecridin fotoğrafını görmek istiyorsanız bugün bu fotoğrafı sizlere sunuyoruz. Türkiye tecrit altındadır” dedi ve konuşmasını şu çağrıyla bitirdi:
“Tüm Türkiye’ye sesleniyoruz: Gelin demokrasiden, barıştan yana taraf olun. Yargı bağımsızlığını, tarafsızlığını savunun. Bunu hep birlikte savunabilirsek Türkiye’nin yolu açılacaktır.”
Buldan: Adam olmak, insan olmak demek değildir
Buildan da konuşmasında Temelli gibi tecridin Taksim’de de sürdüğünü söyledi ve İçişleri Bakanı’nın “Eğer sizi yürütürsem adam değilim” sözünü eleştirdi. Buldan “adamlık değil insanlık” için Taksim’de olduklarını diyle getirdi:
“Ölümleri durdurmak insan olmanın gereğidir. Ancak ve ancak ölümleri durdurmak insan olmanın gereğidir.
Buldan konuşmasını: “Bu ülkede halkın ‘benim irademdir’ dediği 67 milletvekilini yürütmeyen, açıklama yapmasına izin vermeyen bir anlayışı reddediyoruz” diyerek bitirdi.
Açıklamaların ardından oturma eylemi
Pervin Buldan ve sezai Temelli’nin basın açıklamasının ardından yürüyüşüne izin verilmeyen milletvekilleri Taksim Hill oteli önünde bir süre oturma eylemi yaptı.
Soylu “Sizi yürüten adam değildir” demişti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamada milletvekillerinin yürüyüşüne izin verilmeyeceğini söylemişti:
“Şimdi ‘Apo’ içeride diye, güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir.”
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise “Yürüyüşler yapılacak” dedi.