Polis yasaklarda sınır tanımıyor: Saray iktidarı İçin Üç kişiden Fazla yürümek yasak..!

Saray iktidarı halk isyanında öcü gibi korkuyor. Her an yeni bir gezi direnişi korkusuyla sağa sola saldıran şeflik rejimi, daha fazla faşist baskı ve zulüm rejimiyle iktidarını ayakta tutmaya çalışıyor. eTecrit karşı açlık grevinin 77. gününe giren Leyla Güven’e destek eylemleri ni önlemekiçin polis her yolu deniyor. Diyarbakırda Pazar günü Güven’e destek için eylem yapmak isteyen ancak polis saldırısına uğrayan kadınlar bu kez, polis şiddetini protesto etmek için açıklama yapmak istedi.

Ancak, kadınların açık alanda açıklama yapmasına izin vermeyen polis, Eğitim-Sen binasına gitmelerine de üçer kişilik gruplara ayırıp, polis eşliğinde gitmeleri şartıyla izin verdi.

Dicle Amed Kadın Platformu üyesi kadınlar, hem Leyla Güven’in durumuna dikkat çekmek hem de polis müdahalesini protesto etmek için Diyarbakır’da Ofis AZC Plaza önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Kadınların açıklama yapacağı alanda polis erken saatlerde yoğun önlem aldı, alana çok sayıda TOMA ve zırhlı araç konuşlandırıldı. Bölgeye sevk edilen çevik kuvvet ekipleri, ellerinde plastik kelepçe ile bekledi.

Dicle Amed Kadın Platformu üyesi kadınların toplanmaya başlamasının ardından polis alanı çembere alarak, açık alanda açıklama yapmalarına müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Kadınların AZC Plaza önünde açıklama yapma konusunda ısrar etmesi üzerine polis ile tartışma yaşandı.

Valiliğin açık alanda açıklama yapılmasını yasakladığını söyleyen polis, AZC Plaza önünde açıklama yapılması durumunda müdahale edileceğini ve gözaltı işlemi yapılacağını söyledi

Polisin izin vermemesi üzerine kadınlar Eğitim-Sen’de açıklama yaptı.

Dicle Amed Kadın Platformu üyesi Selma Yusma, Leyla Güven’in ciddi sağlık sorunları yaşadığına dikkat çekti ve şöyle dedi:

“Ailesi ve yanında kalan tutsaklardan edindiğimiz bilgilere göre kilo kaybı, tansiyon düzensizliği, mide bulantısı, yürüme ve konuşmada zorluk, halsizlik, baş ağrısı, mide krampı, sese ve ışığa karşı hassasiyetinin artması ve sıvıyı tüketemeyecek duruma geldiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Yine açlık grevinde olan diğer tutsakların temel haklarına saygı gösterilmediğini, yeterli miktarda su, tuz, şeker ve hayati öneme sahip B1 vitamininin bazı cezaevlerince verilmediğini öğrendik”.