Polis aracına bindirilen HDP’li gence ajanlık dayatması..!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, dün akşam saatlerinde üyeleri olan Çektar Aksucu’nun polisler tarafından zorla alıkonulup ajanlık teklif edilmesine ilişkin partilerinin Kayapınar ilçe binasında açıklama yaptı. HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ve birçok gençlik üyelerinin katıldığı açıklamada, “Özgürlük mücadelesi sürecek, karanlık güçler gidecek biz kazanacağız!” yazılı pankart açıldı.

‘İÇİŞLERİ BAKANI SORUMLUDUR’

HDP Milletvekili Dersim Dağ, HDP Gençlik Meclisi üyelerinin son yıllarda yürüttüğü demokratik mücadelenin ajanlık dayatmalarıyla, gözaltılar ve işkence yöntemleriyle geriletmeye çalışıldığını aktardı. Özellikle de son günlerde üyelerinin bir bir takip edildiğini hatırlatan Dağ, son süreçte Diyarbakır’da onlarca üyelerinin kaçırılarak işkenceye uğradığını dile getirdi. Dağ, “İHD’ye yapılan başvurulara rağmen, ellerinde araç plakaları olmasına ve görüntü kayıtlarının olmasına rağmen, bugüne kadar onlarca genci kaçıran kişiler hakkında tek bir dosya ve dava açılmış değil” dedi. Gençlerin kaçırılma ve ajanlık dayatmalarıyla diz çökmeyeceğini dile getiren Dağ, “Bu karanlık güçlerin arkasında kimler var? Kaçırılan her bir gencin sorumlusu bu ülkenin İçişleri Bakanı ve bu iktidardır. Bir an önce arkadaşlarımızı kaçıran kişilerin bulunması ve yargılanmasını talep ediyoruz. Amaç diz çöktürmekse , bu gençler ne bu iktidara ne de bu çetevari anlayışa diz çöktürmeyecek” diye konuştu.

‘İKTİDAR YOL GÖSTERİYOR’

Açıklama yapan HDP Gençlik Meclisi üyesi Yusuf Acar da, gençlerin her dönem olduğu gibi bu dönemde de iktidarın hedefinde olduğunu dile getirerek, iktidarın adeta muhalif olan devrimci ve demokrat kesimlere savaş açtığını belirtti. Acar, “Toplumun genç kesimini sürekli olarak niteliksiz eğitim, iş ve sosyal alanlarla sınayan iktidar, kendisine karşı gelişen itiraz ve eylemleri bastırmak adına her gün onlarca genci gözaltına alıp tutuklamakta ve hatta karanlık yöntemlerle gençleri kaçıranlara yol gösterici olmaktadır. İktidar gözaltı ve tutuklama ile geriletemediği gençleri kaçırma ajanlık teklif etme gibi yöntemlerle özgürlük mücadelesinden alıkoyacağı yanılgısına düşmektedir. Tecridin derinleştiği, Sayın Abdullah Öcalan şahsında halkların zapturapt altına alınmaya çalışıldığı böylesi bir süreçte biz gençler de bu politikalara maruz kalıyor ve saf dışı bırakılmak isteniyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalar sürekli bir biçimde kriminalize edilmeye çalışılıyor. Çalışma arkadaşlarımız bu sebepten kaçırılıyor, gözaltına alınıyor tutuklanıyorlar. Bizler İktidarın korkusunun ne olduğunu ve nerede durmamız gerektiğini biliyoruz. Bizleri bu vasat yöntemlerle yıldıramayacaklarını bir kez daha belirtiyoruz ” ifadelerini kullandı.

GÜÇLERİNİ NEREDEN ALDIKLARINI BİLİYORUZ!

Son 15 gün içerisinde Diyarbakır’da 6 arkadaşlarının kaçırılarak işkenceye uğradığını aktaran Acar, “Son olarak dün saat 12.00’da Gençlik Meclisi üyemiz Çekdar Aksucu’ya Yenişehir ilçe örgütümüzden çıktığı sırada GBT yapılmış ardından zorla siyah Renault Fluence arabaya bindirilmiş, yarım saat boyunca sözlü psikolojik işkenceye maruz bırakılmış, ajanlık teklif edilmiştir. Yine Gençlik Meclisi üyelerimiz yoğun bir şekilde bu karanlık güçler tarafından takip edilmektedir. Kendilerinin görünmediğini ifşa eden çetelerin gücünü nereden aldığını iyi biliyoruz” ifadesinde bulundu.