‘Plastik mermimiz yok’ diyen kaymakama yanıt: Peki vücudumuzdaki delikler nedir?

Suruç Katliamı’nda yitirilenler için düzenlenen anmaya yapılan polis saldırısıyla ilgili Kadıköy Kaymakamlığı “Yasal sınırlar içinde müdahale edildi, envanterimizde plastik mermi yok” iddiasında bulundu. Yaralı milletvekilleri yaşananları anlatırken, HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit, kaymakamlığın açıklamasına tepki göstererek, vücutlarında açılın deliklerin ne olduğunu sordu.

Suruç Katliamı’nın dördüncü yıl dönümünde, Kadıköy’de dün anma yapmak isteyen aralarında HDP ve CHP milletvekillerinin bulunduğu gruba polis, plastik mermi ve gazla saldırdı. HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu karnına isabet eden plastik mermiyle yaralandı. HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in de bacaklarına plastik mermi isabet etti. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da polisin sıktığı gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

KAYMAKAMLIK: YASAL SINIRLAR İÇİNDE

Kadıköy Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Kadıköy Halitağa Caddesi’nden Süreyya Operası istikametine doğru, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı bir şekilde yürümek isteyen gruplara ve Süreyya Operası’ndan Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na doğru Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı bir şekilde yürümek isteyen ve yolu kapatan gruplara, gerekli yasal uyarılar yapılarak, üç defa dağılım anonsu yapılmak sureti ile gruplar dağılmaları yönünde ikaz edilmiştir. Israrlı bir şekilde dağılmayan gruba yasal sınırlar içerisinde emniyet görevlilerimizce müdahale edilmiştir. Emniyet birimlerimizin envanterinde kesinlikle plastik mermi bulunmamaktadır.”

KATIRCIOĞLU: ‘SÜPÜRÜN BUNLARI’ DEDİ

Kadıköy’deki müdahale sırasında olaylarda gözaltına alınan 22 kişi ise emniyet ifadelerinin ardından gece saatlerinde serbest bırakıldı. Polisin saldırısından etkilenen ve hastaneden tedavi altına alınan vekiller bianet’e yaşadıklarını anlattı.

HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu, anma yapılacağı gün öğlen saatlerinde Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğini olumsuz bir durumun yaşanmaması için bir ön görüşme yaptığını söyledi. Anma için ilk olarak Halitağa’da bir oturma eylemi yapıldığını belirten Katırcıoğlu, şöyle konuştu: “Süreyya Operası’na yürüyüp oradan da Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na gidilecekti. İlk önce kaldırımdan yürünmesi söylendi ve bu kabul edildi. Fakat daha sonra yeniden gerginlik yaşandı. Sonradan il emniyet müdür yardımcısı olduğunu öğrendiğim kişi yürütmemeye çok kararlı bir şekilde ‘süpürün bunları’ dedi.”

ŞEKER: KATLİAM AYLAR ÖNCESİNDEN BİLİNİYORDU

Bacağından plastik mermiyle yaralanan CHP Milletvekili Ali Şeker de şöyle konuştu: “Suruç’ta katliamı seyreden polis burada şiddet uyguluyor. Suruç’ta Alagöz kardeşlerin bu katliamı yapacakları aylar öncesinden biliniyordu. Bu bilgilerin hepsi emniyet ve devlet kayıtlarında var. Şayet polis, o gün orada seyretmek yerine görevini yerine getirseydi, bugün bu insanlar kayıplarını anmak için toplanmayacaktı. Beş vekilin de içinde bulunduğu böylesi bir şiddeti kabul etmek mümkün değil.”

‘ADETA İŞKENCE EDİLEREK ALINDILAR’

HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise şunları söyledi: “Orada beş milletvekili bulunuyorduk ve hedef alınarak plastik mermi sıkıldı. Onlarca insan darp edilerek adeta işkence edilerek gözaltına alındı. Kontrolsüz güç kullanıldı. Kaymakam az önce açıklama yapmış: ‘Envanterimizde plastik mermi yok’ diye. Ne diyeceğimi bilemiyorum. ‘Peki vücudumuzda açılan delikler nedir’ diye sormak istiyorum.”