Petrol-İş üyesi işçilerden PETKİM’deki koşullara tepki..!

Petrol-İş üyesi işçiler Petkim’deki çalışma koşulları ve devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hakkında basın açıklaması yaptı. Akşam vardiyası girişi sırasında Petkim’in önünde toplanan işçiler, performans sistemi, bakım gruplarındaki sıkıntılar ve teknik elaman yetersizliği konusunda işverene uyarılarda bulundu. İşçiler adına açıklamalarda bulunan Petrol İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, çalışma koşullarının biran önce iyileştirilmesini ve bu konuda sabırlarının zorlanmamasını söyledi.

Evrensel’in aktardığına göre, Petkim yönetimin çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusunda kendilerini sürekli oyaladığını dile getiren Ahmet Oktay, bu konuda şunlara dikkat çekti: “Burası kola fabrikası değil, gazoz fabrikası değil, çikolata fabrikası değil, burası petrokimya işkolu. Petkim yönetimi bunun özüne uygun hareket etmeli. Bu konuları biz öğretmeyeceğiz onlara. Eğer kurumsal yönetim anlayışına sahiplerse bunun formülünü kendileri bulacak. Gerekiyorsa onların anladığı dilden de konuşuruz.”

Ahmet Oktay devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hakkında da işçilere bilgi verdi. İşçilerin kazandığı hakları geri almaya çalışan önerilerle görüşmeye gelmemesi konusunda Petkim yönetimini uyaran Oktay, bu tarz önerileri görüşmelerde dikkate almayacaklarını söyledi. Oktay, “11 yıldır emeğimizi çaldılar. Bunları geri istiyoruz. Her türlü mücadeleye hazırız.” dedi. İşçiler “İş, ekmek yoksa barış da yok” sloganı eşliğinde Petkim’e girdi ve işbaşı yaptı.