Pandemi Zenginlere Yaradı: Pandemide milyoner sayısı 112 bin kişi arttı ..!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hazırladığı çalışma ile Türkiye’de yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının yol açtığı “iki farklı yüze’’ dikkati çekti.

Ağbaba, çalışmasında şu bilgilere yer verdi:

– Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verilerine göre 2020 yılı mart ayında Türkiye’de yurt içi ve yurtdışı olmak üzere 246 bin 136 milyoner varken bu sayı 2021 yılı haziran ayı itibarıyla 112 bin kişi artış kaydederek 358 bin 760 kişiye yükseldi.

– Milyonerlerin hesabındaki miktar aynı dönemde 681 milyar TL artış göstererek 2021 yılı haziran ayında 2 trilyon 227 milyar TL’ye ulaştı.

– Salgın sürecinde kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamalarına dahil edilen ya da işten çıkarıldığı için işsizlik ödeneği alan çalışan sayısı 7 milyon 985 bin kişi oldu.

– Yaklaşık 8 milyon çalışan dahil oldukları uygulamalar ile normal maaşlarının altında ücret alarak gelir kaybına uğradı.

– İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, milyonerlerin servetlerini 681 milyar TL artırdıkları, Mart 2020-Haziran 2021 döneminde çalışanların payına düşen miktar ise sadece 56,3 milyar TL oldu.

‘MİLYONERE YARADI’

Ağbaba, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar sözcülerinin açıklamalarına tepki göstererek, “8 milyona yakın çalışanın payına da sefalet düşüyor. İktidarın pandemi sürecinde izlediği politikalar gelir dağılımındaki adaletsizliği büyüttü. Milyonlarca insan işini ve aşını kaybetti, yoksullaştı ama milyonerlerin geliri katlanarak arttı. Erdoğan’ın ‘Şahlanışa geçeceğiz’ dediği yeni sistemde, sadece Saray’a yakın bir avuç zengin işadamı ve bürokrat bu şahlanıştan yararlandı. AKP’nin kayırma ekonomisi, çalışanların porsiyonları küçülttü, yandaşların parasını katladı.” dedi.