Ozan Garip Şahini Kaybettik Tüm Devrimcilerin Başı Sağ olsun..!

Bir dönenler Partizan Hareketinin militan devrimci sanatçılarından olan Ozan Garip Şahini İsveç’te uzun bir süredir tedavi gördüğü hastanede 6 Mayısta yaşama gözlerini yumdu.

1980 askeri faşist darbenin ardında -1981 yılında- sürgüne çıkmak zorunda kalan Garip şahin 41 yıldır sürgünde yaşıyordu. Garip Şahin, Yunanistan, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerin ardında uzun yıllardır yerleşmiş olduğu İsveç’in Göteborg kentinde yaşamaktaydı.

1970’li yılların ikinci yarısından itibaren on binlerin dilinden düşmeyen Töre, Hasret, Dağ dumandır, Son Çağrı, Yalnızlık gibi ezgi, ağıt ve coşkulu marşlarıyla, devrimci kavgada mücadeleci bir ozanlar kuşağının oluşumunda dik duruşuyla ardında derin izler bırakan Şahin’in ürettiği kavga marşları v bir çok grup yada ozan tarafında seslendirildi.

Şahin, Yılmaz Güney’in yönettiği Duvar filminin müziğini de yapmıştı.

ayrıca Şahin, Dersim (Bir Dünya Vatan) adlı kitap çalışmasını ağır hastalığının pençesinde tamamlamıştı. Garip şahin uzun yıllardır partizanla ilişkisini kesmiş durumdaydı. Yarattığı ezgiler, söylediği marş -türküler ve devrimci duruşuyla inadına devrim ve sosyalizm diyenlerin mücadelesinde yaşayacaktır.