Onlarca kişiyi tutuklatan gizli tanık ‘Venüs’ aslında Hayalmiş.!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından binlerce kişi gözaltına alındı ve tutuklandı. Tutuklananların bazıları, gizli tanıkların verdiği ifadelerin neticesinde cezaevlerinde gün tüketmeye başladı.

Ancak, gizli tanıklığın muhaliflere karşı bir mekanizma kullanıldığı iddiaları hep var oldu.

Son olarak, Diyarbakır’da çok sayıda kişinin tutuklanmasına neden olan ve Emniyet kayıtlarında adı ‘Venüs’ olarak nitelendirilen gizli tanığın hiç var olmadığı iddia edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, bir dava avukatının talebi üzerine, mahkemenin duruşmada dinlenilmesi için yazı gönderdiği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, verdiği ‘gizli’ ibareli yanıtla arşivlerinde bu isimde bir gizli tanığın olmadığını bildirdi.

Ancak, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nün operasyonlarına yön veren ifadeleri nedeniyle onlarca kişinin gözaltına alınıp tutuklanmasını sağlayan gizli tanığın aslında hiç var olmadığı kaydedildi.

Olayın ortaya çıkışı ise, tutuklu bir avukatın gizli tanık Venüs’ün mahkemede dinlenmesini istemesiyle oldu.

Müvekkili de tutuklu bulunan Avukat Gülşen Özbek, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasında mahkeme heyetinden gizli tanık Venüs’ün yeniden dinlenilmesini talep etti.

Habere göre, avukatın talebi doğrultusunda, mahkeme heyeti gizli tanık Venüs’ün tarihi sonradan belirlenecek bir günde dinlenilmesi için Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne müzakere yazılmasına karar verdi.

Mahkemenin müzakeresine “gizli” ibareli yazıyla yanıt veren İl Emniyet Müdürlüğü, gizli tanık Venüs’e ilişkin arşivin kaydının bulunmadığını bildirdi. Emniyet Müdürlüğü’nün verdiği yanıtta “İlgili sayılı yazınızda Venüs kod isimli tanığın günsüz olarak mahkememize hazır edilmesi istenmiştir. Venüs kod isimli tanık hakkında tarafımıza gönderilen koruma tedbir kararı bulunmadığı arşiv kaydımızda da Venüs adında herhangi bir bilgi, belge bulunmadığından tarafımızdan hazır edilemeyeceği…” hususunda mahkemeyi bildilendirdi.