Ölümünün 23.Yılında Can yücel mezarı başında anıldı.!

İşçi Marşı, Mare Nostrum, Sevgi Duvarı, Anayasası İnsanın, Ben Hayatta En Çok Babamı Sevdim gibi unutulmaz şiirlere imza atmış Can Yücel ölümünün 23. yılında Datça’da anıldı. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisinin (UKKSA) düzenlediği “Can Yücel’e Bin Selam” etkinliği kapsamında dün usta şairin Datça’daki mezarı ziyaret edildi. TYS Genel Başkanı Adnan Özyalçıner burada yaptığı konuşmada “Can Yücel’in mezarı başında ölümünün 23. yılında onu şiirleriyle aydınlattığı dünyamızda, muhalefetiyle yapıcı tavrını, candan kişiliğini sevgi ve saygıyla anıyoruz” dedi.
Can Yücel’in işçinin, emekçinin el emeği, göz nuru ile yarattığı uygarlığın, güzellikleriyle zenginliklerinin eşitçe paylaşıldığı bir dünyanın şairi olduğunu söyleyen Özyalçıner, “O, herkesin düşüncesini özgürce ifade edebildiği, söz ve yazı özgürlüklerinin kısıtlanmadığı bir dünyadan yanadır. İnsanın insanı ezmediği, horlamadığı, sömürmediği, insanların kardeşçesine bir arada yaşadığı/yaşayabildiği bir dünya. Din, dil, ırk, cins ayrımı gözetmeden herkesin eşit koşullarda, barış içinde yaşamını sürdürdüğü bir dünya. Gökyüzünde savaş uçaklarının gümbürdemediği, çocukların uçurtmalarını uçurabilecekleri bir dünya. Can Yücel’in şiiri böyle bir dünyaya ulaşma çabası içindedir” ifadelerini kullandı.
Özyalçıner sözlerini şöyle tamamladı: “Muhalif bir şiirdir onun şiiri. Can, sözcük sözcük belirler muhalefetini. Sivil söylemli bir çoğunluk ve coşkunlukla…”
“SENİ BU AĞUSTOS DAHA ÇOK ÖZLEDİK”
Can Yücel, ölüm yıl dönümünde sosyal medyada da anıldı. Datça Belediyesi Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘rengahenk’ dünyamız kara dumana boğuldu Can Baba. Sadece şairinin bildiği şiirlere döndü yeşilimiz, artık biraz griyiz. Biz seni çok özledik ama bu ağustos daha çok özledik. İyi ki geçtin Datça’dan. Saygı ve özlemle…” ifadelerine yer verildi.
Can Yücel’in kızı Su Yücel ise Instagram hesabından şu paylaşımı yaptı: “Can ve Güler, Londra dönüşü, 1963 sonrası Marmaris’e yerleşirler. Çevredeki hemen herkes ‘Bir yer alsanıza’ der. Güler’e Can’ın cevabı ‘Bir koy alsak,/ Bir koyumuz olurdu./ Hiç koy almadık,/ Bütün koylar bizim oldu.’ Can, hep aklımda. ‘Benim adımı kârhaneye koymayın’ demiştin. Olacakların kokusunu almışsın sanki 23 yıl evvelinden. Ailecek bu sözlerin arkasında durmaya devam edeceğiz. Seni; kahkaha, şiir, umut dolu kehanetlerini özleyerek, arayarak… Hep sevgiyle…”
Şiirlerinden alıntıların yapıldığı tweetlerin bazılarında ona ait olmayan dizeler yaygın bir şekilde paylaşıldı. Bu paylaşımları yapanlar arasında birçok siyasetçi ve edebiyatçı da yer aldı.
CAN YÜCEL İÇİN ÖZEL BÜLTEN
Datça Kültür Sanat Dayanışması (DKSD), Can Yücel’in ölüm yıl dönümü nedeniyle özel bir bülten hazırladı. 22 sayfa ve PDF formatında yayımlanan bültende Cemal Süreya, Refik Durbaş, Aydın Çubukçu, Sezai Sarıoğlu, Aydın Şimşek, Yusuf Ziya Özalp ve İsa İnan’ın yazıları ile anılar, şiirler ve çarpıcı fotoğraflar yer alıyor.