Ölümünün 22.Yılında Necati Cumalı ve Susuz Yazı Hatırlamak ..!

İzmir’in, Bademler köyünde büyüyen yazar Necati Cumalı, Berlin’de Altın Ayı ödülü alan Susuz Yaz filminin roman yazarıdır. Susuz Yaz, Cumalı’nın öykülerden oluşan kitabı. Yazar, avukatlık yaptığı yıllarda, hem memleketi olması hem de yaşamının önemli bir kısmını orada geçirmesi nedeniyle, İzmir’in Seferihisar ve Urla ilçeleri köylerindeki deneyim ve izlenimlerini bu kitapta toplar. Yazılanlar her ne kadar kurgu olsa da, öykülerdeki isimler değiştirilse de, yaşananlar gerçeğin ta kendisidir.11 kısa öyküden oluşan Susuz Yaz’da Cumalı, gerçekçi köy hikâyelerini işler.
Cumalı susuz Yaz’da toprak, su davaları, çekişmeler, kıskançlıklar, öç almalar, kavgalar, cinayetler, zorbalıklar ve köylünün, kasabanın bu konulardaki tutumunu en yalın biçimde işledi. Aynı zamanda şair olan yazar, bu özelliğini konuları anlatış tarzına da yansıtıyor, okurları adeta satırlarının içine hapsediyor. Susuz Yaz’ın yanında on öyküsü daha var:
Öç, Yenilmeyen, Dağlı ve Muharrem, Bıçak, Katil, Gülsüm Kıza Ağıt, Esma ile İsmail, Aktör, Aksinin Biri ve Selim’i Anarım.
Tiyatroya da uyarlanan Susuz Yaz’ın konusu adından da anlaşılacağı üzere “su”dur.
Anadolu’da hep var olan, sınırları da aşıp uluslararası, savaş çıkartacak kadar önemli hale gelen su paylaşımı… Susuz Yaz’da suyun herkese yetmemesi üzerine, tarlasından su çıkan iki kardeş suyu sahiplenir. Çiftçi Osman (Erol Taş), kardeşi Hasan’la (Ulvi Doğan) kavgaya tutuşur. Çıkan su kavgası kardeşlerden birinin cinayet işlemesiyle sonuçlanır ve hapse girer.
Cezaevine düşen kardeş evlidir, ancak gelenek olduğu üzere suçu küçük üstlenir. Bir süre içerdeki kardeşiyle ilgilenen ağabey daha sonra gelin Bahar’a (Hülya Koçyiğit) göz koyduğu için, kardeşinin ölüm haberinin geldiği yalanını bütün köye yayar ve çaresiz kalan gelinle evlenir.
Ancak yıllar sonra cezaevinden beklenmedik şekilde çıkıp gelen küçük kardeş olayları öğrenince kıyamet kopar.
Susuz Yaz, 1962 yılında Bademler Köyü’nde 9 ayda çevrildi ancak sansür engeline takılır, Türkiye’de gösterilemez.
Yapımcısı, aynı zamanda filmin başrol oyuncularından Ulvi Doğan filmi arabasının bagajında Almanya’ya kaçırarak Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü almasını sağlar. Bu başarı üzerine Turizm Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş, filmdeki sanatçılara ödüller verir ve kadınlar Birliği de Hülya Koçyiğit’i “Yılın kadın sanatçısı” seçer.