“OHAL kaldırılsın, mağduriyetler giderilsin; işçiler çalışırken ölmesin”..!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Hayatı Komisyonu, OHAL’in 3 ay daha uzatılmasının işçi ve emekçiler üzerindeki yaratacağı yansımaya dair basın açıklaması gerçekleştirdi. “OHAL kaldırılsın, mağduriyetler giderilsin; işçiler çalışırken ölmesin” başlığıyla yapılan açıklamada, “Haklı ve meşru hiçbir gerekçesi olmamasına rağmen OHAL 3 ay daha uzatıldı. Bu çalışma hayatında, başta insanca çalışma ve yaşama hakkı olmak üzere, çalışma koşullarına yönelik insan hakları ihlallerinin genelde anti demokratik uygulamaların, baskıların artarak sürdürüleceği anlamına gelmektedir” denildi.
İHD İstanbul Şube binasında yapılan basın açıklamasını komisyon adına Osman Özkan yaptı. Özkan, işçilere dönük hak gasplarının OHAL ile artarak devam ettiğini belirterek başladığı konuşmasında, “İşçilerin sosyal güvenlik hakkını ortadan kaldırmanın, iştahı kabaran sermayeye kaynak aktarmanın bir aracı olarak BES, OHAL egemenliğinde meclisten geçti” dedi. OHAL gerekçesiyle işçilerin haklarına sahip çıkmak üzere yaptığı eylemlerin de engellendiğini kaydeden Özkan, işçi ve emekçilerin “FETÖ” adı altında başlatılan cadı avı ile Cemaat’le bir alakaları olmamalarına rağmen açığa alındıklarına dikkat çekti.
Özkan açıklamaya şu şekilde devam etti: “28 Eylül 2016 itibariyle İHD hak ihlallerini açıkladı. 40 bin kişi gözaltına alındı. 20 bin kişi tutuklandı. 80 bin kişi açığa alındı. 45 gazete, 24 radyo, 18 TV, 15 dergi, 29 yayınevi, 3 haber ajansı kapatıldı. 100 gazeteci gözaltına alındı. 37 gazeteci tutuklandı. 28 belediyeye kayyum atandı. Kişi hak ve özgürlüklerine, çalışma hakkına yönelik insan hakları, ihlalleri ve gasplarıdır.”
Özkan son olarak “OHAL’in kaldırılması, atılan işçilerin geri alınması, iş cinayetlerinin durdurulması, akademisyenlerle birlikte tüm açığa alınanların görevlerinin başına döndürülmesiyle yaşanan tüm mağduriyetlerin giderilmesi için iktidarı sorumlu davranmaya çağırıyoruz” dedi.