ODTÜ’lüler Rektörlük önünden hatırlattı: Mezuniyetin yeri Devrim’dir..!

ODTÜ’lüler Mezunlar Günü’nde Rektörlük önünde yaptıkları eylemde mezuniyet töreni yerinin Devrim Stadyumu olduğunu hatırlatarak 6 Ağustos’ta Devrim Stadyumu’nda her halükarda yapacakları mezuniyet törenine çağrı yaptı
ODTÜ’lüler Rektörlük önünden hatırlattı: Mezuniyetin yeri Devrim’dir
ODTÜ’nün kayyum rektörü Verşan Kök, protesto korkusundan mezuniyet töreninin Devrim Stadyumu’nda yapılmayacağını açıklayınca öğrenciler, mezunlar ve akademisyenler mezuniyetin Devrim’de olması gerektiğini açıklayarak yasağa tepki gösterdi. Mezuniyeti her halükarda Devrim Stadyumu’nda yapacaklarını ilan eden ODTÜ’lüler Mezunlar Günü’nde Rektörlük önünde bir araya geldi.
Öğrenci topluluklarının, gençlik örgütlerinin, ODTÜ Mezunlar Derneği’nin ve akademisyenlerin katılımıyla Rektörlük önünde yapılan eylemde Verşan Kök’ün yasakçı zihniyetine tepki gösterildi. Yasaklara ve baskılara konu olan gökkuşağı flamalarının çok sayıda öğrenci tarafından taşındığı eylemde, Gökçek döneminde başlatılıp Mansur Yavaş’ın devam ettirdiği yol projesine de tepki gösterildi. “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz”, “Ne sermaye ne rektör, ODTÜ bizimdir” sloganlarının sıklıkla atıldığı eyleme farklı dönemlerden mezunlar da katıldı. Niceliğin yanında eylemin coşkusu, katılanların motivasyonu ve Verşan Kök’e duyulan öfke de yüksekti.
Eşli Danslar Topluluğu’nun tango yaptığı eylemde halaylar çekildi.
Mezuniyetin yeri Devrim’dir
Yapılan açıklamada ise törenin iptal edilmesinin gerekçesinin kayyum rektörün protesto edileceği ve pankartlarla iktidarın eleştirileceği gerçeği olduğu vurgulandı. Kayyum Verşan Kök’ün güvenlik kaygısıyla kastettiği şeyin bu olduğunu ifade eden ODTÜ’lüler, bunun kültürlerinin bir parçası olduğunu ve kendileri için bir kaygı oluşturmadığını belirtti.
Rektörlük üstlensin veya üstlenmesin geleneksel mezuniyet törenini Devrim Stadyumu’nda yapacaklarını duyuran ODTÜ’lüler, öğrencileri, mezunları ve akademisyenleri 6 Ağustos’ta yapılacak mezuniyet törenine çağırdı.
Açıklamanın ardından Eşli Danslar Topluluğu’nun gösterisi ve halaylarla eylem sonlandırıldı