‘ODTÜ ayakta, hayır diyor!’

ODTÜ’de binlerce öğrenci ve akademisyen bir araya gelerek “ODTÜ ayakta, hayır diyor!” dedi

ODTÜ’lü öğrencilerin günlerdir yaptığı çağrılar, bugün binlerin buluşmasıyla karşılığını buldu.

Saat 17:00’de ODTÜ Fizik Bölümü’nün önünde bir araya gelenler sadece ODTÜ’lü öğrenciler değildi. KHK’larla işlerinden bir gecede uzaklaştırılan akademisyenler, tiyatro bölümü kapatılan DTCF öğrencileri, Hacettepe Üniversitesi öğrencileri-öğretim görevlileri ve daha birçok üniversiteden öğrenci ve akademisyen de vardı.

Saat 17:00’de ODTÜ Fizik Bölümü önünde bir araya gelen binlerce kişi, “ODTÜ ayakta #Hayır diyor!” pankartını açarak yürüyüşe başladı.

Yürüyüş sırasında “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!”, “Susma haykır başkanlığa hayır!”, “Yılgınlık yok direniş var!”, “Direne direne kazanacağız!”, “ODTÜ ayakta hayır diyor!”, “ODTÜ Stada hayır yazmaya!”, “Diktatör gençliği yenemezsin!”, “KHK’lar gitsin biz kalıyoruz!”, “DTCF ayakta!”, “Başkanlığa Hayır!”, “Tek adamlığa hayır!”, “Savaşa hayır!”, “Yoksulluğa hayır!”, “İşsizliğe hayır!”, “Kadın cinayetlerine hayır!”, “Çocuk tacizlerine hayır!”, “KHK’lara hayır!” sloganları, hep bir ağızdan gür ve coşkulu bir şekilde ODTÜ Devrim alanına kadar haykırıldı.

Eyleme katılan kitle ıslıklarla, alkışlarla, zılgıtlarla “başkanlığa hayır!” dedi.

Taşınan dövizler de, üniversiteli gençliğin ve akademisyenlerin başkanlığa ve KHK’lara karşı tepkilerini dile getiriyordu.

Yürüyüş kolu ODTÜ Devrim Alanı’na geldiğinde burada bekleyen kitle gelenleri coşkuyla, alkışlarla, ıslıklarla, zılgıtlarla karşıladı.

Devrim Alanı’na gövdelerle “ODTÜ Hayır diyor” yazıldı. Daha sonra üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerle söyleşilere geçildi.

Etkinlik geç saatlere kadar ODTÜ Devrim Alanı’nda devam edecek.