Nihat Kazanhan’ı öldüren polise 13 yıl hapis..!

Cizre’de polis kurşunuyla öldürülen Nihat Kazanhan davasının karar duruşması Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada tutuklu yargılanan polis Mehmet Nur Baki Göçmen’e önce müebbet hapis cezası verildi daha sonra ceza ‘haksiz tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimleri uygulanarak 12 yıl 5 ay hapse çevrildi.
Önceki duruşmada savcının tutuksuz yargılanan 4 polisin ‘suçu bildirmemek’ten cezalandırılmasını talep etmişti. Bu polislerden üçü beraat ederken Oğuzhan Çalışkan 5 ay hapis cezası aldı. Çalışkan’ın cezası ertelendi.
’12 YAŞINDA ÇOCUK POLİSİ NASIL TAHRİK ETTİ?’
Kararı değerlendiren Nihat Kazanhan’ın avukatlarından Nahit Eren şunları söyledi: “Sanık için kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis istenmişti. Haksız tahrik indirimiyle cezası 16 yıla indirildi. Sanığın mahkemedeki iyi hali göz önüne alınarak ceza 13 yıl 4 aya indirildi. Son çıkarılan infaz yasası dikkate alındığında ve sanığın cezaevinde yattığı zaman hesaplandığında sanık, yaklaşık 7 yıl hapis yatarak serbest kalacak. Biz bu cezanın toplum vicdanını rahatlatmadığını düşünüyoruz. 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın nasıl bir tahriki olmuştur? Kaldı ki görüntülerde Nihat’ın polise yönelik bir eyleminin olmadığı, sokakta oyun oynadığı net olarak görünüyor. Alınan karara temyiz mahkemesinde itiraz edeceğiz.”