Nihat Genç çıldırdıysa CHP doğru yolda..!

Keşke kendisiyle kıyaslanınca bugün daha iyi şeyler yapan CHP, Gençgilleri biraz daha kızdırmayı göze alıp HDP ile korkmadan, daha cesur yan yana durmayı başarabilse.

CHP, “Millet İçin Geliyoruz” diyerek seçim bildirgesini açıkladı. Özellikle ulusalcıları rahatsız eden seçim bildirgesine, en sert tepki Nihat Genç’ten geldi. Genç, “Bu ülkede benden başka yazar yok mu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü açılım ihanetlerini niye yazmıyorsunuz?” sözleriyle kendi cenahındakilere de çağrı yaptı.

Kim ne kadar takar Genç’i bilmiyoruz ama Genç’i ‘kızdıran’ -ayrıca itiraf etmek gerekir ki CHP’ye göre son yılların en ileri ibareleri olarak değerlendirilen- bildirgede Kürt sorununa ilişkin neler yazıldığına kısaca bakmakta yarar var:

“YORULAN ÖLÜME AKIL HEYETİ” ÇILDIRTTI

Bildirgede Kürt sorununa ayrılan bölümün başlığının bile Nihat Gençgilleri çıldırtması normal…

“Toplumsal Barış, Kürt Sorunu ‘Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır.’ Yaşar Kemal”

CHP, ‘ölüm olmasın’ demiş, ‘ölüm yoruldu’ demiş. Perinçek gibi, ‘Savaşı büyüterek, Kürtleri öldürerek bu sorun çözülür’ dememiş.

Garibim Genç, kızmasın da ne yapsın?

Bir tek bu başlık değil tabi Gençgilleri kızdıran…

Birincisi, CHP Kürt sorununun bir güvenlik sorununa indirgenmesine karşı çıkmış, sorunun yeni bir demokrasi anlayışı ile çözülebileceğinin altını çizmiş.

İkinci olarak CHP bir ‘Ortak Akıl Heyeti’nden söz ediyor.

“TBMM içinden ve dışından geniş temsil platformu oluşturarak kurulacak bir Ortak Akıl Heyeti ile sorunu tüm boyutları ile ele alacak, toplumsal barışın düşünsel ve psikolojik altyapısını oluşturacaktır.”

CHP’nin bu ibarelerine de vermiş veriştirmiş Genç, ihanetle eşdeğer tutmuş.

CHP “DİL SERBEST OLSUN” DEMİŞ; OLUR MU?

Üçüncüsü, “CHP gizli bir ajanda oluşturmadan, şeffaf bir biçimde kutuplaştırma ve kamplaştırma siyasetine son vererek, tüm yurttaşlarımızı ayrım yapmaksızın kucaklayacaktır” diyor.

CHP, başka şeylerden de söz etmiş.

Kürt diline serbestiyetten, Kürt enstitülerinin açılmasından, en önemlisi de Avrupa Yerel Yönetimler Şartnamesi’ni, yerel yönetimlere ilişkin vaatlerinin altına değil, ‘Kürt Sorununun Çözümü’ başlığı altında paylaşmış.

Halla halla hiç olur mu?

Türkiye ‘Demokratik Özerkliği’ CHP eliyle mi inşa ediyor?

Olmaz!..

Ulusalcı isen, hatta Nihat Genç gibi ‘sol faşizmin’ savunucusu isen tek şey söyleyebilirsin: En iyi Kürt ölü Kürt’tür…

Nitekim Genç de öyle yapmış. Yaparken çok kez haddini aşmış, küfretmiş utanmazca…

Hakaret etmiş, aşağılamış ve belki de ikinci tura Demirtaş değil İnce kalırsa, onu seçtirecek tek söylemin bildirgedeki Kürt sorununa ilişkin bu söylemler olduğunun açık olmasına rağmen, İnce’nin önünün kesilmesi için bu bildirgenin yazıldığını iddia etmiş.

CHP’ye, Kılıçdaroğlu’na verip veriştiren Genç, bu arada HDP üzerinden de vurmaya çalışmış. Tam da Erdoğan’ın yaptığı gibi yapmış. HDP’den fellik fellik kaçan, ortak görüntü vermemek için her yolu deneyen CHP yönetiminin HDP’yi çok sevdiğini yazmış. Bir diğer yanıyla o da AKP korosuna katılarak HDP’yi kriminalize edip bunun üzerinden CHP’yi de kriminalize etmeye kalkışmış.

İÇİ RAHAT ETMEMİŞ BASMIŞ KÜFRÜ

Başka da var:

“Utanmaz adam o bildiriyi PKK yazsa, bu kadarını yazabilirdi!” diyor Genç

“Utanmaz” demek yetmemiş, düz küfüre de yer vermiş:

“Demek HDP’yle etnik pazarlık yapıp Tayyib’i devireceksiniz ha, etnik pazarlıkla kurtulacak memleketin ..ına koyum.

Demek yeniden süreci bu sefer CHP başlatıyor, demek hendekler isyanlar PKK bombalar yine siyasetin kanlı pazarlığında.

Seni de partinin de pazarlığının da…”

Aslında Gençgillerin yazdıklarına, daha doğrusu yazmayıp küfrettiklerine, ağızlarından akan salya ile Kürt düşmanlığı yaptıklarına bakılırsa, AKP’den çok memnun oldukları da belli. Bir şey daha belli; eğer bu kadar CHP’ye küfrediyorlarsa demek ki CHP Kürtleri tatmin etmese de kendi cenahından iyi şeyler yazmış.

Keşke, kendisiyle kıyaslanınca bugün daha iyi şeyler yapan CHP, Gençgilleri biraz daha kızdırmayı göze alıp HDP ile korkmadan, daha cesur yan yana durmayı da başarabilse…

Fehim IŞIK

Artı-gerçek