Mor Dayanışma: Sandığa git, Erdoğan’ı gönder.!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için kadınlara çağrıda bulunan Mor Dayanışma üyeleri, kadın ve halk düşmanı saltanatı yıkmak için “Sandığa git. Erdoğan’ı gönder” diye seslendi.

Mor Dayanışma İzmir, 28 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimi 2’nci turuna ilişkin Karşıyaka’da basın açıklaması gerçekleştirdi. İZBAN durağı önünde bir araya gelen kadınlar, kadın düşmanı siyasete karşı Karşıyaka Çarşı’da yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sırasında “Gönder gitsin, değiştirecek sensin. Erdoğan’a kadınlardan oy yok” pankartı taşıyan kadınlar sık sık “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Erdoğan’ı kadınlar gönderecek”, “AKP elini kadınlardan çek” ve  “Jin jiyan azadi” sloganlarını attı.

Yürüyüşün ardından çarşı girişinde yapılan basın açıklamasında basın metnini Mor Dayanışma üyeleri Didar Gül ve Rozana Urkun okudu.

Herkesin 14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimin demokratik ve şeffaf bir seçim olmadığının farkında olduğu vurgulanan açıklamada,  tüm hilelere rağmen AKP-MHP ittifakının oylarının düştüğü belirtildi. 21 yıllık iktidarın yenilgiyi kabul etmemek için türlü hileye başvuracağının belirtildiği açıklamada, “İnatla, isyanla, mücadele ile defalarca kazandık, tüm yasaklara rağmen sokaklarda olduk, yaşamlarımızı savunduk, kadın düşmanlarının karşısına dikildik, hesap sorduk, itaat etmedik. Şimdi irademizi büyütme, öfkemizi değişime yönlendirme vakti! Yaşam hakkımıza göz diken, LGBTİ+’lara nefret saçan, gençliği geleceksizleştiren, milyonlarca emekçiyi açlığa iten, bizleri enkaz altında bırakan Yeniden Refah Partisi, Hizbullahçı HÜDA-PAR gibi partileri meclise taşıyarak kadın düşmanlığını pekiştiren AKP-MHP iktidarına kaybettireceğiz” denildi.

‘AKP-MHP’Yİ GÖNDERMEK ZORUNDAYIZ’

Kadınların, yaşamlarını birkaç erkeğin alacağı kadın düşmanı kararlara bırakmayacağı kaydedilen açıklamada, “Seçimlerin ertesi günü, kadın olmaktan dolayı yaşadığı tacizleri, taşıdığı endişe ve umutsuzluk duygusunu, geleceksizlik hislerini ardında bıraktığı mektuba yazan ve AKP iktidarını teşhir ederek intihar eden Kübra Ergin’in öfkesiyle değiştireceğiz. Eğitim hakkımızı gasp eden, kadınları derin bir yoksulluğa terk eden, üniversitelerde tacizi, şiddeti normalleştirmeye çalışan AKP-MHP faşist iktidarını göndermek zorundayız. Tüm eşitsiz koşullara rağmen irademiz, öfkemiz, direncimiz var. Biz kadınlar en zor anlarda bile hayatımıza, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkmayı başardık; karanlığa karşı umut olduk, kazandık” ifadelerine yer verildi.

KADINLARA ÇAĞRI

Kadın ve halk düşmanlarının saltanatını yıkmak için tüm kadınlara seslenilen açıklamada, “Sandığa git, Erdoğan’ı gönder. Sandıklarda müşahit olalım, oylarımıza, hayatımıza, geleceğimize birlikte sahip çıkalım. Biz kadınlar buradayız! Umudumuz örgütlü sosyalist feminist mücadelemizde. Her zaman olduğumuz gibi, bundan sonra da haklarımız için mücadele etmeye, birbirimize sahip çıkmaya ve sokaklarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” diye belirtildi.