Maraş Katliamında katledilenler ölümlerinin 40. Yılında; Maraşta-Dersimde İzmirde Anıldılar..!

Maraş Katliamında hayatını kaybedenler için Maraşta anma etkinliği düzenledi. Etkinliğe kitle örgütleri, siyasi partiler ve milletvekilleri katıldı.

Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler kentte düzenlenen etkinlikle anıldı. Valilik tarafından eylemlerin yasaklanmasına tepki gösteren Alevi dernekleri, “Bizler yarayı kaşımaya değil, katliamların bir daha yaşanmaması için bir araya geliyoruz” dedi.

Maraş’ta çoğu Alevi yurttaşlardan oluşan 111 kişinin öldürüldüğü 19-24 Aralık 1978 katliamının 40’ıncı yıl dönümünü dolayısı Yörükselim Mahallesi Cemevi’nde anma töreni düzenlendi.

Törene katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının yanı sıra, Alevi Örgütleri temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Anmaya katılmak için Maraş’a gelmek isteyen yurttaşlar şehrin giriş noktalarında GBT taraması bahanesiyle uzun süre bekletildikten sonra kente alındı.

Cemevine yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile “Maraş’ı Unutma Unutturma” pankartı asıldı.

Mahalleyi ablukaya alan polisler, gazetecilerin içeriye girmesine engel olurken cemevi kapısında sürekli kamera ile kayıt altına aldı.

‘KATLİAMLARI UNUTURSAK YENİ KATLİAMLARA SEBEP VERİRİZ’

MA’nın haberine göre programda konuşan Cemevi dedesi Gazi Metin, “Her sene anmaya geldiğimiz zaman önümüze barikatlar koyuluyor. Ama biz can kırmaya can yakmaya gelmiyoruz. Kaybettiğimiz canları anmaya geliyoruz. Her yılda gelmeye devam edeceğiz” dedi. Metin’in konuşmasından sonra semah dönüldü.

Avrupa Alevi Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, aradan geçen 40 yıla rağmen adaletin yerini bulmadığını söyledi. Mat, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizler yarayı kaşımaya değil, katliamların bir daha yaşanmaması için bir araya geliyoruz. Katliamları unutursak yeni katliamlara sebebiyet veririz. Sivas’ta, Çorum’da, Maraş’ta yıllardır anma yapıyor acılarımızı paylaşıyoruz. Ancak Acılarımızı paylaşırken kimsenin canını yakmıyoruz. Bizler başka kimsenin bizim yaşadığımız acıyı yaşamasını istemiyoruz. Yıllardır burada bu anma etkinlikleri neden yasaklanıyor?”

‘BU TOPRAKLARIN SEVGİYE İHTİYACI VAR’

Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat “Bu toprakların umuda barışa kardeşliğe ihtiyacı var. Bu kadim topraklardan Hacı Bektaşi Veliler, Mevlanalar, Yunus Emreler geçti. Hepsinin tek amacı sevgiydi. Biz de bunu istiyoruz. Yunus’un dediği gibi; ‘Bizim dilimiz sevgidir. El ele verelim ve bu topraklara sevgi getirelim’” diye konuştu.

‘DİYANETİN BÜTÇESİ TEK BİR KESİME GİDİYOR’

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut da, “İnançlarımızla ilgili AİHM, Yargıtay ve Danıştay’ın verdiği kararlar uygulanmıyor. O zaman ortada bir kardeşlik kalmıyor. Diyanetin bu yıl bütçesi her sene olduğu gibi diğer bakanlıkların bütçesinden kat kat fazladır. Ancak bu bütçe tek bir kesime harcanıyor. Alevilerde bu ülkenin vatandaşı, ancak bu bütçeden tek bir kuruş Alevilere harcanmıyor. Bu bütçe tüm din ve inançlara eşit şekilde paylaşılmalıdır” ifadesinde bulundu.

‘MARAŞ’A DA RAHATÇA GELEBİLMELİYİZ’

Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Doğan Demir de şöyle konuştu: “Katliamların Alevi’si Sünni’si yoktur. Burada insanlar katledildi. Bu memleket hepimizindir. Bu ülkeyi yönetenler elini vicdanına koyup bu katliamları gerçekleştirenlere hesap sormalı ve katliamları anmaya rahatça gelmeliyiz.”

‘BU YARAYI BİZ Mİ AÇTIK?’

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, “Maraş’a nasıl gelmeyiz biliyor musunuz? Devlet katliamda tüm hayatını kaybeden ailelerden özür dilerse ve kayıp mezarları bulunursa o zaman gelmeyiz. Yoksa asırlar boyunca gelmeye devam edeceğiz. Maraş’ın AKPli vekilleri ‘Gelip yarayı kaşımasın’ demişler. İyide biz mi bu yarayı açtık? Bu yarayı kapatmak Maraş halkının ve devletin görevidir. Maraş’ı unutmamak, unutturmamak Alevi kurumlarının asli görevidir” diye konuştu.

‘KATİLLERDEN HESAP SORMALI’

40 yıldaN bu yana katliamın hesabının sorulmadığını söyleyen HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen de, “Asıl failler yargılanmalıdır. Devlet görevini yapmalı ve katiller hesap sormalıdır. Kardeşlik edebiyatına son verip gerçek bir kardeşliği hayat geçirmelidir” dedi.

‘YAŞANMAZDI’

Katliamların tekrar yaşanmaması için katliamla yüzleşilmesi gerektiğini dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ise “Bizim tek isteğimiz bu vahşi katliamı yapanlardan hesap sorulmasıdır” dedi.

DERSİM’DE ANMA DÜZENLENDİ

Dersim’de Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Dersim Şubesi, Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. DAD Genel Merkezi’nde yapılan anmada kurumlar adına hazırlanan ortak açıklamayı DAD Genel Merkez Yöneticisi Dursun Demirtaş okudu. “Katliam sistemli, örgütlü ve organize bir şekilde Alevi olan herkesi hedef seçmiştir. Kadın, erkek, çocuk, ihtiyar ayrımı yapılmadan herkesi katletmişlerdir” denilen açıklamada “Bu katliam bir tesadüf veya bir istisna değildir. Bunun gibi sayılamayacak kadar bir çok örnek vardır. Nedeni ise tekçi, ırkçı, ne Haq zihniyettir. Kendi dışındaki farklılıklara düşman oluşudur. Bugünün de dünden farkı yoktur. Yine tekçi ırkçı zihniyet Alevi inanç ve kültürünü ve yaşamını yok saymakta, görmemezlikten gelerek baskı ve zulüm yaşamımızda devam etmektedir” denildi

MARAŞ KATLİAMI İZMİR’DE DE UNUTULMADI

Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir bileşenleri ve İzmir Emek ve Demokrasi güçleri Maraş katliamına ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamayı Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Görer, “Ülkemizin ve coğrafyamızın yakın tarihin de insanlığa karşı işlenen bu katliamlar hiçbir şekilde bütün yönleriyle neden ve sonuçlarıyla araştırılmadı, tartışılmadı ve aydınlatılmadı. Maraş’ta yapılan katliamın yaraları ve acısı hala sıcaklığını korumaktadır” dedi.

“Maraş katliamı sadece 12 Eylül faşist darbenin zeminin hazırlamak için yapılmış lokal bir katliam değildir” diye konuşan Görer, Maraş ve benzeri katliamların sistemli olarak gerçekleştirilip halkları ayrıştırmak ve birbirine kırdırma amacı taşıdığını vurguladı. Ülkedeki toplumsal barışın ön koşulunun Maraş ve benzeri katliamlarla yüzleşmek olduğunu belirten Görer, “Maraş’ta ve diğer katliamlarda yitirdiklerimizi anmaya devam edeceğiz. Sorumluları ve sahip oldukları zihniyeti teşhir etmeye devam edeceğiz. Eşit yurttaşlık talebimizle toplumsal barış mücadelesini yürüterek, demokratik ve özgür bir ülke inşa ederek, ancak yeni Maraş’ların önüne geçilebilineceğini ifade ediyoruz” dedi