Manisa’da ‘Hayır’ soruşturması..!

Referandumda “Evet” çıkmayan Manisa’da “Hayır” soruşturması başladı. Eğitim İş Manisa İl Başkanı Cem Ok, Başsavcılığa çağrılarak neden ve nasıl hayır dediği soruldu.

15 Mart’ta Manisa’da CHP, Manisa Barosu, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla nün katılımıyla yapılan “Hayır” mitingi soruşturmanın sebebi oldu. Mitinge ilişkin ifade vermeye sadece Eğitim İş Manisa Şube Başkanı Cem Ok çağrıldı. “İzinsiz seçim broşürü dağıtmak” ve “memurların siyasi partilerde taraf olmaması ilkesine aykırı düşmek” ile suçlanan Cem Ok’a, mitingden fotoğraflar gösterildi.

İfadesinde söz konusu mitingin bir CHP mitingi olmadığını belirten Ok, bahsi dağıtılan broşürün Manisa’daki ‘hayır’ bloğuna ait bilgilendirme broşürü olduğunu söyledi.

İfade verme işleminin ardından açıklama yapan Eğitim İş Şube Başkanı Ok, “Bu tablo, AKP’nin Manisa’daki ‘evet’ oylarını yetersiz bulmasından kaynaklanıyor” dedi.

‘MEMUR SEN’E SİYASET SERBEST’

Şube Başkanı’na sahip çıkan Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu da bir açıklama yaparak, “Memurların siyasi partiler konusunda taraf olmaması ilkesine aykırı düştüğümüze dair suçlama; neredeyse her mitinginde kamu emekçilerini zorla meydan meydan gezdiren bir iktidar varken bize yöneltilmiştir” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, Memur Sen’in şehir şehir gezerek ‘evet’ mitingleri düzenlediği hatırlatıldı