Mahir Kılıç, açlık grevi eylemini ölüm orucuna çevirdi..!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 11 yıl kadrosuz çalıştırıldıktan sonra 2017 yılında işten çıkarılan Mahir Kılıç, CHP Genel Merkezi önünde başlattığı direnişini CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde sürdürüyor. 99 gündür açlık grevindeki Kılıç, eylemini ölüm orucuna dönüştürdüğünü duyurdu.

Artı Gerçek’ten Emre Ünsallı’nın haberine göre; Kılıç, İzmir’de 184 gün, CHP Genel Merkezi önünde 67 gün açlık grevinde kalmasının ardından eylemini taşıdığı CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde sürdürdüğü açlık grevini; şeker ve su alımını da keserek ölüm orucuna çevirdi.

“BEN 12 SENE İZMİR’İN ÇÖPÜNÜ TEMİZLEDİM”

Emek vererek sosyal haklarını kazandığı işi yerine verilen başka işleri geri çevirmesine CHP yönetiminden yapılan “Biz Mahir’e iş verdik, işi beğenmedi, çalışmadı” eleştirilerine yaptığı açıklamayla yanıt veren Mahir Kılıç, “Ben 12 sene İzmir’in çöpünü temizledim. Bana taşeron bir firmada çalışmamı ve asgari ücret vermeyi teklif ediyorlar. Ben sendikal ve sosyal haklarımla birlikte kazandığım maaşımı geri istiyorum, onların verdiği sadakayı değil” yanıtı verdi.

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “Seçimlerin ardından işine geri döneceksin” sözü vermesinin üzerinden geçen sürede hiçbir gelişme yaşanmadığı için kandırıldığını düşünen Mahir Kılıç, Canan Kaftancıoğlu’nun söz verdiğini, birçok milletvekilinin işine geri dönmesi için çalıştığını duyduğunu ama geçen sürede hiçbir gelişme yaşanmadığını aktardı ve şunları söyledi:

“Konuşulanlar var ama sonuç yok. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşülmüş işime geri döneceğimi söylemiş. Ama daha önce de söylemişti. İki kere kandırıldım, beni ailemle açlığa mahkum ettiler. İşsizlik maaşı dahi almam engellenmişken artık güvenim kalmadı”

AÇLIK GREVİNİ ÖLÜM ORUCUNA ÇEVİRDİ

Açlık grevini CHP’nin duyarsızlığına tepki olarak ölüm orucuna çeviren Mahir Kılıç, yaklaşık 10 gün önce B1 vitamini, geçtiğimiz gün ise şeker ve su almayı kesti. Sağlık durumu giderek ağırlaşan Mahir Kılıç, CHP’nin her geçen gün ölüme yaklaşmasını izlemesine de tepki gösteriyor.

8 aydır çocukları ve eşinden ayrı belediye ve CHP binaları önünde hakkını arayan Mahir Kılıç, eğer hakkımı vereceklerse ellerini çabuk tutsunlar bu süreç böyle uzun sürmez zaten” derken CHP’nin görmezden gelerek ölümüne göz yumduğu bir işçi olmak istemediğini söyledi.