Libya’da askeri darbe: Tüm ülkede OHAL ilan edildi..!

Önemli bir bölümü IŞİD’in elinde bulunan Libya’da ordu yönetime el koydu. Sürecin Mareşal Halife Haftar liderliğinde yönetildiği belirtildi…!

Libya’da askeri darbe: Tüm ülkede OHAL ilan edildi

Ordudan yapılan açıklamada ülkede istikrarı yeniden sağlamak amacıyla yönetime el koyulduğu ve olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiği belirtildi. Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Ali Katrani, ordunun ülkede geçiş süreci başlattığını ve bunun sonucunda toprak bütünlüğünün yeniden sağlanacağını ifade etti.

Haftar yönetiyor

Sürecin Mareşal Halife Haftar liderliğinde yönetildiğini kaydeden Katrani, “Libyalıların yüzde 90’ı orduyu destekliyor. Ordunun meşruiyeti yurtdışında da kabul ediliyor. IŞİD ve diğer terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelede elde edilen başarıların sırrı bu” dedi.

OHAL kapsamında mevcut iktidar kurumları ve Temsilciler Meclisi’nin çalışmalarını durduracağını ifade eden Katrani, her bölgede askeri valinin göreve geleceğini ve askeri mahkemeler kurulacağını kaydetti.

Önce istikrar sonra demokrasi

Katrani, Libya’da istikrar sağlandıktan sonra ülkenin demokratik kalkınma yoluna geri döneceğinin, anayasa komisyonunun çalışmalara başlayacağının ve demokratik seçimler yapılacağının altını çizdi.

Daha önce de oldu

Önceleri kuşkuyla yaklaşılan Mareşal unvanlı Halife Haftar’a Libya halkından büyük destek geldiği belirtiliyor. Ülkede istikrarı sağlayacak tek kişi olarak görülen Haftar’ın aşırı dincilere karşı sert tavrı da taraftar topluyor. Haftar iki yıl önce de bir darbe girişiminde bulunmuş ancak başarılı olamamıştı.

Haftar kimdir?

Kaddafi’nin 1978-1987 yılları arasında Çad’a açtığı savaşta esir düşen General Halife Haftar, ABD ordusunun yardımıyla kurtarıldı. ABD’nin siyasi sığınma hakkı tanımasıyla ABD’ye yerleşen Haftar, o günden sonra ülke dışında Kaddafi’ye karşı faaliyetler yürütmeye başladı. Ancak bu süreçte hem Kaddafi yönetimi ve hem de Kaddafi karşıtları nazarında soru işaretleri taşıyan bir isim olarak ünlendi. İki taraf da Haftar’ı CIA ajanı olarak suçladı. Libya’da Kaddafi’ye karşı başlayan ayaklanmadan bir ay sonra Mart 2011’de 20 yıl aradan sonra tekrar Libya’ya döndü. Kaddafi’nin devrilmesinin ardından da Libya Milli Meclisi tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. (BİRGÜN)