Leyla Güven’e destek yürüyüşlerine polis saldırıyor..!

HDP’nin açlık grevindeki Leyla Güven’e destek için birçok merkezden Amed’e (Diyarbakır) planladığı yürüyüşlere polis saldırdı. Van’da milletvekillerinin de aralarında olduğu partililere gaz ve plastik mermiler kullanıldı. 2 kişi yaralandı.
Sürdürdüğü açlık grevi yaşamsal tehlike sınırını aşan Güven’e destek için HDP’nin “100. gününde Leyla’ya, tecridi kırmaya” sloganıyla 15 Şubat günü Güven’in Diyarbakır’daki evinin önünde olacak şekilde bölgenin 15 kentinden planladığı yürüyüşlere yönelik tahammülsüzlükle karşılaşıldı.
Van’dan Amed’e yürümeye başlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili ve belediye eşbaşkanları, il binasının bahçesinde polisin saldırısıyla karşılaştı.
Sabah saatlerinden itibaren polis ablukasına alınan il binasında biraraya gelen ve aralarında milletvekilleri Sait Dede, Saliha Aydeniz, Murat Sarısaç, Bedia Özgökçe Ertan, Muazzez Orhan ile belediye eşbaşkan adaylarının da bulunduğu çok sayıda kişi il binasından çıkarak yürümeye başladı.
Binanın bahçesinden çıkmaya çalışan grubun önünü kalkanlarla kesen polis, Van Valiliği’nin “yasak” kararını gerekçe göstererek, bahçeden çıkılmasına izin vermedi.
İki kişi yaralandı
Kısa süreli tartışma ardından grubun bahçeden çıkma ısrarına karşı polis TOMA’dan tazyikli su sıkarak saldırdı. Bahçe içine gaz bombaları atan polis plastik mermiler de kullandı. Atılan plastik mermilerden dolayı Servet Aktaş kafasından, Halit Karalar ise sırtından yaralandı. İl binasının bahçesinde gergin bekleyiş sürüyor.
Şırnak’ta yürüyüşleri engellenen HDP’li vekiller oturma eylemi başlattı.
Şırnak Kolu
Planlanan yürüyüşün bir diğer kolu olan Şırnak’ta da, HDP milletvekilleri Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz ve Hasan Özgüneş tarafından yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırdı.
HDP İl Örgütü binası önünden yürüyüş için yola çıkan HDP’li vekillerin önü çok sayıda polis tarafından kesildi. Polisler, engellemelerine Valilik tarafından her türlü eylem ve etkinliğe dair aldığı yasak kararını gerekçe gösterdi. HDP’li vekillerin, Güvenlik Şube Müdürlüğü’ndeki bazı amirler ile yaptıkları görüşme sürerken, çevik kuvvet polisleri alanı çembere aldı.
Polislere tepki gösteren milletvekillerinden Nuran İmir, “Kime çalışıyorsunuz? 4 yıldır bu şehirdeyim böyle bir uygulama görmedim. İçişleri Bakanı hukuksuzluk yapıyor. Biz Leyla Güven’in durumuna dikkat çekmek için yürüyeceğiz” dedi. Hasan Özgüneş ise, kendilerini engellemeye çalışan polis amirine “Sen bize talimat veremezsin. Sen memursun. Bildirimini yaparsın” sözleriyle çıkıştı.
Polislerin engellemesi üzerine HDP’li vekillerin parti binası önünde oturma eylemi başlattı.
Öte yandan, söz konusu yürüyüş güzergahında Cizre’de de polis ablukası var. Onlarca zırhlı araçla HDP İlçe Örgütü binası önüne gelen polislerin bekleyişi sürüyor.
Antep
Leyla Güven için Diyarbakır’a yürümek isteyen HDP’liler, Antep’de de saldırıyla karşılaştı.
Aralarında Antep Milletvekili Mahmut Toğrul’un da bulunduğu partililerin yapacakları yürüyüş öncesi kentin giriş ve merkezi noktalarına yığınak yapan polisler, yine partililerin önünde toplandığı HDP İl Örgütü binasının çevresini ablukaya aldı. Bu duruma tepki gösteren Milletvekili Mahmut Toğrul ile polis amirleri arasında tartışma yaşandı.
Antep Valiliği’nin dün aldığı yasak kararını gerekçe gösteren polisler, yürüyüşe geçilmesi halinde müdahale etme tehdidinde bulundu.
Polisin müdahale tehdidine rağmen üzerine giydiği “Tecrit kalksın, Leyla yaşasın” yazılı önlükle yürümek isteyen Mahmut Toğul’un önü polislerce kesilerek, yürümesine izin verilmedi. Güvenlik Şube Müdürü, yürümesine engel olduğu Toğrul’a valilik kararında geçen ‘Ayırt edici önlükle yürüme yasağı’nı gerekçe gösterdi.
Bunun üzerine polis çemberi içerisinde parti binası önünde gazetecilere açıklama yapan Toğrul, yansıyan bu tablonun Türkiye’de hukukun, yasanın işlemediğinin göstergesi olduğunu ifade etti.
Toğrul, “Bizim amacımız 98 gündür ülkenin kendi iç hukukuna uyması için çaba yürüten Hakkari halkının iradesi olan Leyla Güven’in sesinin duyulmasıdır. Bireye özgü yasalar olamaz ama hepiniz biliyorsunuz bugün artık bireye özgü yasalar var. İmralı’da büyük bir tecrit var. Her tutuklu ve hükümlünün birçok hakkı vardır ancak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 20 yıldır bu haklar tanınmıyor.
Özellikle 2015’ten bu yana mutlak bir tecrit uygulanıyor. Bu tecride karşı toplamda 315 kişi açlık grevine girmiştir. Tek istekleri tecridin kaldırılmasıdır. Biz de diyoruz ki; tecrit kalksın Leyla yaşasın. Ülkeyi yönetenler en çok insanların yaşamını önemsemelidirler.
Ancak hukuku, yasayı hiçe sayan İçişleri Bakanı, insanların yaşamı için yürümek isteyenlerin yürümesi için ‘yürütürsem adam değilim’ diyor. Bunlar insan hayatına zerre kadar değer vermiyor. Bu ülkede bu binanın önüne polis gücünü yıkmak neyin nesidir. Bizim amacımız insanları yaşatmak ve kamuoyu oluşturmaktır. Ancak bugün ben milletvekili olarak dahi bunu yapamıyorum. Benim yürümem engelleniyorsa bu ülkede hukuktan bahsetmek mümkün değildir” diye konuştu.