Kürtçe tabelaların indirilmesine tepki: Kürtçe sokaktan da kovulmak isteniyor.!

Bitlis’te Kürtçe tabelaların indirilmesine tepkiler büyüyor. Dilbilimci Necmiye Alpay, “Bu anlayış demokrasiye ve barışa hizmet etmez” derken, yazar Selim Temo ise belediye başkanına “Saîdê Kurdî’ye bir mezarı çok görenler de yine onun efendileriydi” sözleriyle tepki gösterdi.

Bitlis ve Tatvan Belediyelerinin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimi sırasında kent genelinde yaptırdığı Kürtçe tabelalar bir bir sökülüyor. Belediyenin adının yer aldığı Kürtçe tabelayı kaldırmakla gündeme gelen AKP’li belediye başkanı Nesrullah Tanğlay, bu kez de kentin girişinde bulunan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yazılı “Bitlis’e hoş geldiniz” tabelasını söktürdü. Gelen yoğun tepkiler üzerine belediye tarafından yapılan açıklamada, “Bediüzzaman Said-i Nursî’nin Şehri Bitlis’e Hoşgeldiniz” tabelalarının tekrar asacağı iddia edildi.

Bitlis girişinde bulunan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yazılı “Bitlis’e hoş geldiniz” tabelasının söktürülmesine bir tepki de Dilbilimci Necmiye Alpay, Kürt Araştırmalar Derneği yöneticisi Eyyüp Subaşı ve yazar Selim Temo’dan geldi.

‘KÜRT VE KÜRTÇE DÜŞMANLIĞIDIR’

AKP iktidarı politikalarının bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Kürt Araştırmaları Derneği yöneticisi Eyyüp Subaşı, “Kürt illerine baktığımız zaman aslında ne kadar Kürt ve Kürtçe düşmanlığı olduğunu görebiliriz. Bitlis’te yapılan da bunun en bariz örneğidir. Halkımızın artık bunları görmesi gerekir. AKP’nin Kürtçeye yaklaşımı komple Kürtlere yaklaşımıdır. Bitlis’te bunu Kürt belediye başkanı aracılığıyla yaptırması, ‘Bakın işte Kürtler de Kürtçe istemiyor’ mesajı vermesindendir. Ama bu yaklaşım artık tutmuyor. Kürtlerin anadilleri konusunda talepleri var ve bu en temel taleplerinden bir tanesidir” diye konuştu.

‘DEMOKRASİYE VE BARIŞA HİZMET ETMEZ’

Dilbilimci Necmiye Alpay ise, önceki dönemlerde bölgede gerçekleştirilen belediyecilik faaliyetlerini desteklediğini ancak gerek kayyumla, gerek seçim stratejileriyle gasp edilen belediyelerin desteklenecek bir şeylerinin kalmadığını belirtti. Çok dilli belediyeciliğe dikkat çeken Alpay, “Özellikle Sur Belediyesi bölgedeki tüm belediyelere örnek teşkil ediyordu. Ama şimdi bu anlayıştan geriye bir dönüş olmuş. Siyasi olarak AKP’nin MHP etkisinde kaldığını biliyorduk. Çünkü bu tarz, daha çok MHP tarzı yapılacak bir şeydir. Bu anlayıştan vazgeçilmesi gerekiyor, bu anlayış demokrasiye ve barışa hizmet etmez” dedi.

EFENDİYE AŞIK KÖLE

Yazar Selim Temo da tepkisini şöyle dile getirdi: “Kürtçeyi Şerefxan’ın şehrinden kazımaya kalkışan bu rezil tutumu kınıyorum. Belediye başkanı olan şahsın Kürtçeyi, kayyımdan daha hevesli biçimde Bitlis gibi Kürt tarihinin en önemli şehirlerinden birinin her tarafından kazımaya çalışması, efendiye aşık köleyi akla getiriyor. Kürdistan’daki asimilasyon politikasının ‘başarı’sını görüyoruz burada. Demek artık asimile edilenlerin asimilasyonu savunduğu aşamaya gelindi. Bu aşama, politik ve kültürel sahadan sürülen Kürtçenin sokaktan da kovulması anlamına geliyor. Söz konusu şahıs için bu durum o kadar doğal ki, tepkileri anlayamıyor bile. Bu idrak sorunu, telkinle bir nebze aşılmış olmalı ki, şehir dışındaki tabelayı Saîdê Kurdî vurgusu ile geri dikeceğini buyurmuş. Kendince ideolojik davranıyor, Kürtçeyi, Kürt halkının haklarını savunan kesimlere dahil olmamış oluyor. Oysa Saîdê Kurdî’ye bir mezarı çok görenler de yine onun efendileriydi.”